Maloobchodní řetězec Albert se před letní olympiádou v Tokiu v létě 2021 rozhodl zapojit mezi podporovatele českých sportovců. „Fanděte s námi olympijským hrám,“ napsal na svém slevovém letáku a k nápisu připojil obrázek olympijských kruhů. Se svou podporou ale narazil u Českého olympijského výboru (ČOV) a nakonec skončil před soudem. Výbor jej totiž kvůli tomu zažaloval o náhradu ušlého devítimilionového zisku.

Obchodní řetězec podle něj zneužil olympijskou symboliku, na jejíž používání drží olympijský výbor monopolní práva. Před soudem ale neuspěl. Ba co víc – sám musí platit. Už loni musel uhradit soudní poplatek ve výši 450 tisíc korun, dalších nejméně dvě stě tisíc korun bude muset platit advokátům úspěšného Albertu.

Český olympijský výbor si velmi dobře hlídá používání olympijských symbolů a jejich zneužívání ke komerčním účelům. V takovém případě jejich použití zpoplatňuje. Pravomoc mu k tomu dává i speciální zákon z roku 2000.

Před minulými zimními olympijskými hrami se o tom přesvědčil například lyžař Ondřej Bank, který trénuje Ester Ledeckou. Současně ale spoluvlastní i firmu Vagus, vyrábějící vybavení pro sportovce. Ta chtěla na svém Facebooku zveřejnit fotky českých olympioniků, které podporuje, ale olympijský výbor jí to zakázal. A Bankovi navíc pohrozil vyloučením z her.

Podobně právníci ČOV zbystřili, právě když v červenci zaznamenali pět olympijských kruhů v letáku Albertu. Řetězec přitom ale nepatří k oficiálním sponzorům olympioniků a za použití znaku nezaplatil. Vyzvali jej proto k okamžitému stažení všech letáků, nicméně minimálně v případě jedné pražské prodejny se tak nestalo.

Albert se snažil urovnat spor a nabídl třicet tisíc korun. Argumentoval mimo jiné tím, že je to chyba reklamní agentury, která mu letáky vyrábí na zakázku a sama je prý „fanouškovsky“ doplnila. Třicet tisíc ale výboru bylo málo – požadoval necelých devět milionů korun. „Neoprávněně použil olympijskou symboliku a výše škody odpovídá ročnímu sponzorskému plnění,“ vysvětlovala ve středu před soudem jeho právní zástupkyně Ilona Kindlová.

Albert sice argumentoval, že uvedený leták distribuoval jen několik dnů, ale to je podle Kindlové jedno – sponzorské smlouvy uzavírá ČOV buď na olympijský cyklus, či nejméně na jeden rok. Právní zástupce Albertu Jan Krampera chtěl zase předložit jako důkaz rozsudky v podobných věcech, kdy soud olympionikům za mnohem vážnější zneužití symboliky přiřkl mnohem menší sumy.

To ale nakonec nebylo potřeba. Předseda senátu Městského soudu v Praze Tomáš Bělohlávek po zhruba hodině a půl oznámil, že žádné další důkazy nepotřebuje, a žalobu zamítl. A to z jednoduchého důvodu: Český olympijský výbor ušlý zisk neprokázal.

„Nelze předpokládat s pravděpodobností hraničící s jistotou, že by společnost Albert šla a sponzorskou smlouvu uzavřela,“ a poukázal i na to, že ač žaloval Český olympijský výbor, kontrakty ve skutečnosti uzavírala společnost Česká olympijská. A tedy i ona měla uzavření sponzorské smlouvy vymáhat.

Soudce přitom nevyloučil, že by olympionici mohli být úspěšnější s jiným typem žaloby, například na porušení hospodářské soutěže nebo na nekalou soutěž. „Tady v tomto případě ale žalobce nic takového netvrdil,“ konstatoval.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.