Ani po více než třinácti hodinách diskuse se ve středu poslanci nedokázali dostat k hlasování o korespondenční volbě. Debata ve sněmovně tak pokračuje už druhý den. Slovo měli hlavně opoziční poslanci. Ti se snaží obstrukcemi zabránit tomu, aby lidé žijící v zahraničí mohli volit bez nutnosti cestovat na místní českou ambasádu.
Ve čtvrtek si tak hned v úvodu jednání vzal slovo předseda opoziční SPD Tomio Okamura. Ten se ve středu svého slova vzdal s vysvětlením, že potřebuje maximum možného času. Opoziční poslanci ve svých i několikahodinových příspěvcích hovoří o ohrožení demokracie, pokud nebude mít volič možnost volit „za plentou“. Opozice zároveň obviňuje vládní koalici, že jí jde jen o hlasy vlastních voličů. Vychází z toho, že mezi lidmi žijícími v zahraničí mají vládní strany větší podporu než strany opoziční.
HN přinášejí základní fakta o korespondenční volbě.
Jak se za hranicemi volí dnes?
Podle současných pravidel mohou Češi v zahraničí volit pouze na zastupitelských úřadech, ze kterých se stávají volební okrsky. Předtím si musí každý zájemce o hlasování vyřídit voličský průkaz. To ale znamená komplikace, v mnoha zemích to obnáší cestovat stovky nebo i tisíce kilometrů.
Co se dočtete dál
- V čem vidí opozice ohrožení demokracie.
- Jaké bezpečnostní pojistky slibuje vláda.
- Měnil se postoj ANO?
- Kde jinde ještě není korespondenční volba.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.