Sněmovna by se měla tento týden sejít kvůli příspěvku na péči. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová, která schůzi svolává, tvrdí, že příspěvek zdaleka nestačí a inflace z něj ukrojila podstatný díl.
Má pravdu. Naposledy se příspěvek navyšoval před pěti lety, když změnu prosadila někdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. V dalších letech to neudělala ani vláda Andreje Babiše, ani aktuální kabinet Petra Fialy.
Alespoň doposud. Schillerová totiž svolává schůzi paradoxně ve chvíli, kdy je na stole ministerský návrh na navýšení příspěvku od poloviny roku. Novela zákona o sociálních službách navíc počítá s automatickým valorizačním vzorcem, který by se odvíjel od výše inflace. A vzhledem k tomu, že objem prostředků na péči v rozpočtu není ani zdaleka srovnatelný s výdaji na důchody, mohl by valorizační vzorec přežít bez většího zájmu politiků poměrně dlouho.
Co se dočtete dál
- Bude zvýšení příspěvku dostatečné?
- Co chybí pečujícím?
- Bude dostupná ústavní péče?
- Jak to vypadá s placeným zdravotnictvím?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









