Na závěr loňského roku převládlo očekávání, že rok 2024 bude ve znamení rychlého snižování úrokových sazeb. Mnozí nabyli dojmu, že už zavládne inflační klid a mír, který brzy přinese nízké úrokové sazby. Leč v polovině ledna má tento plán pro letošní rok už první trhliny.

Po covidu inflace všude vyskočila na rekordní úrovně z více příčin. V roce 2023 začaly míry inflace po celém světě postupně klesat. Se zpožděním zabralo předchozí zvyšování úrokových sazeb a celkově se zklidnil vývoj cen. Čistě analyticky míry inflace na nízké úrovně stahovaly hlavně ceny zboží. Projevilo se zlevnění komodit a také obnovení dodavatelských řetězců v mezinárodním obchodě. Cena námořní dopravy se vrátila na obvyklé úrovně, současně se doplnily sklady a pominuly důvody pro zdražování z těchto příčin.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.