V předvánočním ruchu si toho v obchodech asi všiml málokdo, ale celková cenová hladina v prosinci klesla. Statistikům sice i tak vyšla meziroční inflace 6,9 procenta, ale v tom je skryto už tisíckrát probrané zkreslení jménem úsporný tarif. Ten na konci roku 2022 uměle snížil cenovou hladinu, s níž se nyní ta současná srovnává. Když si tuto anomálii odmyslíme, činí inflace 4,2 procenta. To už je úroveň, kterou s přimhouřením obou očí a při vědomí, že dezinflace nekončí, můžeme považovat za únosnou. Tedy takovou, která příliš nedeformuje podmínky v ekonomice a dává firmám i lidem prostor k normálnímu fungování.

Takhle nízkou inflaci Česko nezažilo už dva a čtvrt roku. Čtyřku tento ukazatel překročil na podzim roku 2021, kdy se v závěru vládnutí hnutí ANO sešly (post)pandemické vlivy včetně nesmírných deficitů státních financí s tehdy teprve pučící energetickou krizí. Pak bylo, bráno podle cenovek v obchodech a účtů placených domácnostmi, už jenom hůř. A to tak, že jsme si to neuměli po desetiletí ani představit. Vždyť inflace vystoupala až takřka ke dvacítce a ještě i loňský rok přinesl průměrnou inflaci 10,7 procenta.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co zlevnilo nejvíc a za co si lidé připlatili?
  • Jak se projeví změny DPH?
  • Na co se nyní soustředí ČNB a co jí dá impulz k rychlejšímu snižování sazeb, které už ekonomika pocítí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.