Pražským Letištěm Václava Havla loni prošlo 13,8 milionu cestujících. Meziročně se jejich počet zvýšil o 29 procent a dostal se tak na 78 procent počtu odbavených cestujících v rekordním roce 2019, před pandemií covidu-19. Na začátku minulého roku letiště pro rok 2023 odhadovalo zhruba 12,5 milionu přepravených cestujících, tuto prognózu tedy překonalo o více než 1,3 milionu.

Z pražského letiště se loni létalo do 167 destinací, kam směřovalo 69 dopravců. Letiště loni také nabídlo více než 30 nových či obnovených linek.

V roce 2019 se podle předsedy představenstva Letiště Praha Jiřího Pose létalo do 190 destinací. Loni se letišti podařilo obnovit několik linek nebo spustit nové, například do jihokorejského Soulu se vrátil dopravce Korean Air, aerolinky China Airlines začaly z Prahy létat na Tchaj-wan, uvedl. „Dalším nesporným posunem jsou pro nás charterové dálkové lety dopravců LOT Polish Airlines a World2Fly, kteří nabízí přímé lety do exotických dovolenkových destinací jako Dominikánská republika, Thajsko či Srí Lanka,“ uvedl. 

Nejoblíbenějšími destinacemi loňského roku byly Británie, Itálie, Španělsko, Turecko a Francie. Nejčastěji cestující využívali přímé linky mezi Prahou a Londýnem, bylo jich 1,1 milionu. Následovala Paříž s téměř 700 tisíci pasažéry a třetí místo obsadil Milán s 545 tisící cestujícími. Nejvíce cestujících v loňském roce přepravili dopravci Smartwings, Ryanair, Wizz Air, easyJet a Eurowings.

V letošním roce chce ruzyňské letiště odbavit 15,5 milionu cestujících a do nabídky zařadit více než 170 destinací. Aktuálně má letiště potvrzeno osm nových destinací. V březnu začne dopravce Eurowings létat do estonského Tallinnu a společnost Volotea do italských destinací Florencie a Verona. V dubnu přidá Ryanair spojení do Poznaně a aerolinky Smartwings do portugalského Ponta Delgada. Smartwings v červnu nově zařadí linku do italského Brindisi. V červnu přibude také linka do tureckého Izmiru s dopravcem SunExpress a do moldavského Kišiněva se podívají cestující s aerolinkami FlyOne.

Na více než třiceti spojeních plánuje letiště také navýšení frekvencí. Týká se to například dopravce KLM a jeho linky do Amsterdamu, společnosti Wizz Air a linky do sicilské Katánie nebo aerolinek Ryanair a francouzského Marseille. Častěji se cestující podívají také do Baku s dopravcem Azerbaijan Airlines a do Madridu se společností Iberia.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.