Útoky húsíjských povstalců v Rudém moři neustávají a dál vážně prodražují lodní dopravu a narušují dodavatelské řetězce a s tím i výrobu v Evropě. Představitelé americké administrativy se od konce loňského roku opakovaně obrátili na Čínu s prosbou, aby využila svých dobrých vztahů s Íránem, který Húsíe vyzbrojuje, a přiměla jej k zastavení útoků. Agentura Reuters pak nedávno zveřejnila neoficiální zprávu získanou z nejmenovaných íránských zdrojů, že čínští diplomaté skutečně apelovali na Írán, aby dostal akce Húsíů pod kontrolu. Stejná zpráva se objevila i v BBC.
Čína by se ani nemusela obracet na zprostředkování Íránu. Má již z dřívějších let navázané kontakty přímo s Húsíi, jejich delegace navštívila Peking poprvé v roce 2016, aby jednala o občanské válce v Jemenu a zřejmě také o nákupu zbraní.
Nejvyšší představitel čínské diplomacie, člen politbyra Wang Yi, který od června minulého roku, kdy byl zmizen čínský ministr zahraničí Čchin Kang, plní i tuto funkci, v obecně formulovaném prohlášení vyzval k ukončení útoků na lodě v Rudém moři. Nicméně ve své výzvě nejmenoval ani húsíjské útočníky, ani nezmínil možnou roli Íránu v jejich zastavení, ale spíš mezi řádky naznačil, že skutečnými strůjci napětí v regionu jsou Spojené státy.
Co se dočtete dál
- Čínská diplomacie naznačuje, že skutečnými viníky jsou Spojené státy.
- Proč se Čína vyhýbá konkrétním výzvám k ukončení útoků, ačkoliv má kontakty s Húsíi a v minulosti jednala s jejich delegací?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.