Menšinový akcionář ČEZ a investor Michal Šnobr ostře kritizuje výroky politiků, ale i chování státu vůči drobným akcionářům energetické skupiny ČEZ. „Vláda a politici doslova minoritním akcionářům dupou po hlavách a šikanují je,“ upozorňuje Šnobr. Podle něj daň z mimořádných zisků nakonec zaplatí z drtivé většiny jen ČEZ a do toho se chystá zjednodušení cesty k ovládnutí jeho elektráren státem.

Ministr vnitra Vít Rakušan v pondělí prohlásil, že vláda chce vyplatit menšinové akcionáře ještě do konce volebního období. Následně tento výrok vzal zpět. Jak to hodnotíte?

Za mě pan ministr Rakušan jen potvrdil, co trh tuší a je dlouho nevyhnutelné. Popsal zjevně realitu, která v té věci na vládě je.

Stále se tedy připravuje rozdělení?

Bez diskusí. Kdyby se nepřipravovalo, tak projednávaný lex ČEZ už dávno neexistuje. Transpozice evropské legislativy do Zákona o přeměnách obchodních společností je procházka růžovým sadem. Není tam nic, co by kdo řešil. Kdyby nebylo paragrafu 311 (zjednodušuje rozdělení firem, pozn. red.), tak už je to projednané před rokem. V prvním čtení schválili zákon v září a od té doby to čeká v Poslanecké sněmovně, kde k tomu čtyřikrát nebyl schopen ústavně právní výbor zaujmout stanovisko a jednání vždy přerušil. Paragraf 311 se buď dá vyhodit, nebo se tam dá vrátit, že pro rozdělení je potřebný souhlas 90 procent hlasů všech akcionářů místo nynější verze 75 procent akcionářů přítomných na valné hromadě, což znamená, že si stát odhlasuje, co chce.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co dále říká menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr na otočku ministra vnitra Víta Rakušana?
  • V čem je reakce Rakušana neobratná?
  • Jak vláda podle Šnobra manipuluje s cenou akcie skupiny ČEZ?
  • Ohrožuje lex ČEZ pražskou burzu?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze