Zatímco doposud mohou zájemci o domácí fotovoltaiku získat z oblíbeného dotačního programu Nová zelená úsporám státní podporu až 200 tisíc korun, od 15. února to bude o 40 tisíc méně. Na původní výši bude možné dosáhnout, jen pokud žadatelé zkombinují pořízení fotovoltaiky se zateplením domu. Ministerstvo životního prostředí tím chce ještě více lidi motivovat k tomu, aby si své domy zateplovali a šetřili tak energie.

U fotovoltaiky si může stát dovolit podporu snížit, protože i tak je o ni velký zájem. Tak velký, že se dotační program vyčerpal rychleji, než stát předpokládal. Na připravované změny v dotační podpoře Hospodářské noviny už dříve několikrát upozornily.

Změny se nebudou týkat dotací z výzvy Oprav dům po babičce, Nová zelená úsporám Light, jež je určena pro nízkopříjmové domácnosti, ani programů na podporu bytových domů.

Do téměř prázdného programu, který provozuje Státní fond životního prostředí (SFŽP), nalije ministerstvo dalších deset miliard korun. Peníze vyčlení z Modernizačního fondu, jenž čerpá finance z výnosů emisních povolenek.

Zmíněných deset miliard by mělo zajistit podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. V končící výzvě k čerpání dotací, která se otevřela loni 26. září, bylo podáno více než 27 tisíc žádostí. Největší zájem byl o podporu na fotovoltaiky, u nichž ministerstvo eviduje 18 tisíc žádostí, což tvoří dvě třetiny všech žadatelů.

„Nová zelená úsporám je a bude podporou energetických úspor domácností. Program jsme proto upravili tak, aby motivoval všechny vlastníky rodinných domů především ke komplexním renovacím. Ty jim přinesou významné úspory, zvýší komfort bydlení, přispějí k renovaci bytového fondu a v neposlední řadě se budou podílet na snižování celkové spotřeby energií a emisí skleníkových plynů na celorepublikové úrovni,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Od 15. února tedy bude možné čerpat maximální dotaci na instalaci fotovoltaických panelů bez provedení alespoň částečného zateplení jen 160 tisíc korun. Žadatelé, kteří ale zkombinují instalaci fotovoltaiky se zateplením, dostanou navíc bonus 40 tisíc korun a v součtu tak příspěvek může činit až 200 tisíc. Dále také zůstávají dotace na tepelná čerpadla, a to až 125 tisíc korun v případě ohřevu vody a připojení na fotovoltaiku.

Program Nová zelená úsporám podporuje všechny kategorie zateplování, je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Od září minulého roku je vedle dotací pro rodinné domy možné čerpat podporu také na bytové domy, kde žijí senioři, rodiny pobírající příspěvek na bydlení nebo lidé se třetím stupněm invalidity. Dotace mohou pokrýt až polovinu výdajů a vyplácí se po realizaci investice. Žadatelé, kteří zateplí svůj dům komplexně, mohou získat až 950 tisíc korun. U novostaveb se podpora týká staveb v nejvyšším energetickém standardu a výše dotace činí maximálně 535 tisíc korun. U podpory na rodinné domy mohou domácnosti získat bonusy pro znevýhodněné regiony, stejně jako bonusy za kombinace opatření.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist