Když se starší lidé ptají, jak si mladí mohou dovolit luxusní věci, které si oni sami nikdy nekoupí, je to proto, že si prostě nic jiného dovolit nemohou. Absolventka Yaleovy univerzity Marie Melchorová takto na síti TikTok vysvětluje zesilující trend fatalismu, kdy se nejmladší generace vzdává naděje na vlastní bydlení nebo pořízení dětí a zároveň nepochopitelně utrácí za zbytné a luxusní zboží. Chtějí si zkrátka aspoň užít přítomnost.

Agentura Bloomberg pak v nedávném článku popisuje, jaký vliv na uvažování lidí má situace, kdy před nimi stojí na první a možná i na druhý pohled velké překážky. Jsou to neustálé změny na trhu práce, dlouhodobě neúměrně ke mzdám rostoucí ceny nemovitostí a v případě západní společnosti také studentské půjčky. Mladší generace se tak pod tíhou zmíněného dostává do nastavení mysli, že jejich úsilí je stejně odsouzeno k nezdaru.

Proto si mladý západní člověk raději koupí třeba kabelku Chanel, aby měl radost tady a teď.

Může to znít jako ryze západní trend, který se české mladé generace netýká, ale kdo sleduje diskuse v sociálních skupinách, kde se mladí lidé sdružují, nabude pocitu, že podobné myšlenky budou nahlodávat i jejich mysl. Nakonec bylo by podivné, kdyby se zmíněný fatalismus vyhnul zemi, kde je jedno z nejméně dostupných bydlení v Evropě, kde vládne pocit, že bydlet v nájmu není racionální rozhodnutí, ale loserovství, a kde narození dítěte znamená zpravidla prudký propad životní úrovně rodiny.

Hezká diskuse se rozproudila třeba ve skupině Stavíme svépomocí, která má přes 300 tisíc členů. Padla tam otázka, co dělají lidé narození v 90. letech a na počátku milénia, aby si zajistili vlastní bydlení, a jestli ho lze vůbec dosáhnout bez toho, aby jim pomohla rodina, ať už přímo koupí nemovitosti, poskytnutím finančního daru či možností napsat na sebe půjčku.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak mladí Češi řeší cestu k rodině a vlastnímu bydlení?
  • Proč je důležité zabránit tomu, aby mladí lidé propadali do náruče fatalismu?
  • Jak odsuzování druhých za jejich životní cestu vede k tomu, že nakonec soudíme sami sebe?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze