Píše se, že se dostupnost bydlení zhoršuje. Pravda je to ale jen částečně. Dostupnost nájemního bydlení se už roky zlepšuje, zhoršuje se dostupnost vlastního bydlení. Jedním z důvodů současné frustrace týkající se bydlení v jakékoliv podobě jsou daňové úlevy, které deformují celý trh. A také nedůvěra mezi pronajímateli a nájemci.

S ekonomem Michalem Skořepou z České spořitelny jsme se bavili o tom, že obojí je v principu řešitelné. Také jsme se podrobně věnovali tomu, jak si sám spočítal, že se mu v Praze vyplatí žít v nájmu, protože díky tomu bude bohatší. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Petr Carvan 21.07.2021 16:52
Podle mě je vlastnictví bytu v Česku i určitou statusovou záležitostí. Jedna z prvních otázek, pokud se seznámíme s někým novým, bývá : Kde bydlíš a hned druhá : A je to tvoje ? S ekonomickými propočty tato věc zase až tak nesouvisí. To spíše s celkovým nastavením společnosti. Ono by ekonomicky možná v určitých případech dávalo smysl bydlet v nájmu místo toho, abych 30 let splácel hypotéku. Ale pokud se rozhodnete pro nájem a vaši kolegové, kamarádi, známí, příbuzní ... se na vás dívají jako na lůzra, který není schopný si pořídit ( event. rodině zajistit ) vlastní bydlení, tak je ten tlak společnosti těžké ustát. Zkrátka k dobrému jménu u nás patří bydlet ve vlastním ( a v Británii třeba bydlet na dobré adrese a dát děti na dobrou školu, jinde zase mít dobré auto ). A bude dlouho trvat než se to změní.
Josef Šoltes 21.07.2021 09:40
V první řadě je třeba uspokojovat své primární potřeby, tedy bydlení, stravu apod. A pak teprve mohu investovat. Pokud to otočím, vystavuji se riziku totálního bankrotu, protože investice jsou nejisté. Navíc pokud platím nájem, který je zpravidla vyšší než hypotéka, pak musím mít dostatečné příjmy na to, abych mohl ideálně ještě výrazně větší částku investovat. A to dneska zvládne málokdo. Pán píše o výjimečných případech bezdětných a dobře vydělávajících osob, který na bydlení moc nesejde, protože doma stejně nejsou.
kholvladimir 20.07.2021 22:04
Pán je čistý teoretik. Pro běžné lidi je 1) obtížné platit nájem a ještě stranou investovat 2) pro většinu lidi je skutečně výhodnější si koupit vlastní byt než jít na nájem, kde platí podobné peníze a ještě navrch investovat 3) je úplně něco jiného žít celý život v nájmu a pak na stará kolena z ušetřených peněz žít dál v nájmu, když si do důchodu našetřil než žít od výplaty k výplatě, celý život strávit v podnájmu a pak na stará kolena co? Z důchodu nájem nezaplatí... 4) Ano většina Čechů má peníze na spořáku, protože vpravdě trhům nerozumí (v tom má pravdu) a tak radši jedou na jistotu s nadějí, že si tu nemovitost jednou koupí 5) ta verze s jinými aktivy je jen pro ekonomy mimo realitu. Ano jiná aktiva existují, ale jsou díky monetární a fiskální politice centrálních bank a států v takové bublině, že je otázka, kdy praskne a pak by trvalo X (desítek? viz vzpamatování po krizi z 30. let) let než by dosáhly stejné úrovně. Kdo chce riskovat pád poloviny hodnoty po pár letech? Nikdo nedokáže říct jak dlouho to trhy ještě vydrží ať si říkají centrální banky co chtějí. Většina lidí nemá dostatek peněz, aby mohli začít 2x nebo 3x. Tudíž pro běžné lidi vychází mít vlastní byt jako jediná jistota a proto v Čechách tolik obyvatel preferuje vlastní nemovitost.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru