Loni se v České republice prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů o 17 procent. O 19 procent propadl také prodej chat a chalup. Vyplývá to z analýzy portálu Valuo, která zpracovává data katastru nemovitostí a veřejných inzercí. Nejžádanější dispozice bytů byly 2+1 a 2+kk, tvořily v průměru 44 procent všech prodejů. Průměrná velikost prodaného bytu v Česku loni byla 66 metrů čtverečních, tedy téměř stejně jako v předešlých čtyřech letech.

Celkový počet prodaných bytů dosáhl 55 180 a domů 34 769. V porovnání s rekordním rokem 2021, ve kterém se prodalo 73 605 bytů a 55 941 domů, klesl prodej bytů o třetinu a domů o 60 procent. Zatímco některé regiony si udržely stabilitu, jiné čelily výrazným propadům. V Praze, Jihomoravském a Pardubickém kraji byl trh relativně stabilní, přičemž Pardubický kraj zaznamenal meziroční nárůst prodejů bytů o 23 procent. Naopak počet prodaných domů meziročně klesl ve všech krajích. Největší pokles byl zaznamenán v hlavním městě, a to o 27 procent.

Dominantní postavení na trhu s byty si udržela již tradičně Praha, kde se prodalo 24 procent všech bytů v Česku. V přepočtu prodeje bytů na 1000 obyvatel se ale Praha umístila až na 17. příčce. V tomto přepočtu se prodalo nejvíce bytů v Milovicích na Nymbursku, Mariánských Lázních a Karlových Varech. V prodeji domů má hlavní město podíl 3,5 procenta.

Zatímco v Praze a Brně průměrná cena bytů loni vzrostla, Plzeň, Ostrava a Olomouc zaznamenaly pokles. Z nejaktuálnějších dat Rent Indexu společnosti Deloitte činila v loňském třetím čtvrtletí průměrná cena bytů v České republice 89 300 korun za metr čtvereční. Jednalo se o mezičtvrtletní pokles o 1,8 procenta a ceny se tak snižovaly čtyři čtvrtletí za sebou.

„V Praze a Brně narostly průměrné ceny bytů o více než čtyři procenta, což svědčí o stále silné poptávce a omezené nabídce bytů na prodej. Naopak, Plzeň zaznamenala snížení cen o více než čtyři procenta, v Ostravě a Olomouci ceny poklesly o více než devět procent. Zajímavé je, že v těchto městech došlo k výraznějšímu poklesu absolutní ceny, ale ne ceny za metr čtvereční. Tento fakt naznačuje, že kupující v těchto lokalitách kupovali v průměru menší byty než v roce 2022,“ uvedl zakladatel webu Valuo.cz Radek Šitera.

Valuo uvádí, že analyzuje data z katastru nemovitostí a z veřejné inzerce. Poskytuje nástroj na výpočet cen nemovitostí, který využívá pět tuzemských bank. Za Valuem stojí investorský tým Pale Fire Capital.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist