Je řada oblastí, ve kterých sledujeme, jak Amerika míří kupředu, zatímco evropské země stále více zaostávají a nejsou schopny nastartovat větší dynamiku. Ekonomika, zahraniční politika, obrana, technologie… Nůžky se rozevírají stále víc a nevidíme před sebou faktor, který by měl trend otočit. Jednou z takových oblastí je také akciový trh.

Ještě v letech 2013–2014 držely evropské akcie s americkými zhruba krok, pak ale nastává dramatická změna – Amerika je o 150 procent výš a Evropa zůstává zhruba tam, kde byla (indexy S&P 500 a Stoxx Europe 600 v dolarech). I dění v posledních pár měsících tento rozdíl podtrhuje. Americké akcie jsou relativně k evropským rekordně drahé, a přesto investoři dál preferují Ameriku.

Bližší pohled napoví proč: Na jedné straně vidíme velký, jednotný a efektivní trh s pevnými pravidly a silnou ochranou akcionáře, opírající se o největší ekonomiku, ze které vyrůstají nejen nové firmy, ale celé obory. Na straně druhé ani přes proklamace jednoty žádný jednotný trh ve skutečnosti nevidíme. Je to trh rozdrobený podle národních států, jejichž váha v globální ekonomice jde dolů, které jsou závislé na starých oborech a kde je velmi slabá inovace. Evropské společnosti na akciovém trhu zdaleka tolik nezáleží a politici si bez problému obhájí speciální zdanění některého sektoru, pokud se jim zisky zdají moc velké.

Ve výsledku míří za oceán nejen evropské firmy, ale také kapitál, který tam tuší větší zhodnocení. Americká inovace získává tím víc zdrojů, Evropa o ně přichází a podvazuje si tím růstový potenciál. Zámoří je pro ekonomickou dynamiku a silný akciový trh nastaveno lépe, ale nejde o předurčenost danou nějakou „americkou výjimečností“. Na atraktivitě pro kapitál a vyšším potenciálu se dá dlouhodobě pracovat, třeba skrze vytvoření skutečně jednotného trhu a výraznou deregulaci. V první řadě je však nutné si uvědomit, že nastolené trendy Evropu v řadě oblastí směrují k marginalizaci, a odhodlat se k hlubším změnám.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.