Pět obviněných z korupce v nemocnicích Ústeckého kraje a Vysočiny skončilo ve vazbě. Je mezi nimi i údajný hlavní organizátor uměle navyšovaných zakázek, podnikatel a majitel společnosti A Pharm Česká republika Tomáš Burian. Vedení nemocnic mezitím jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o pozastavených dotacích na nákup nemocničního zařízení.
Policie zatýkala v sídlech krajských nemocnic v pondělí. Následně začala trestně stíhat deset lidí včetně šéfů nemocnic či manažerů dodavatelů zdravotnické techniky. Policie uvádí škodu ve výši asi 25 milionů korun. Ředitelé krajských nemocnic měli podle Deníku N na základě Burianových pokynů ovlivňovat veřejné zdravotnické zakázky tak, aby je vyhrávaly spřátelené firmy.
Společnosti si zakázky následně uměle navyšovaly zhruba o deset procent, které si pak organizovaná skupina podle policie rozdělovala. Ve středu proto skončil kromě Buriana ve vazbě také například dnes už bývalý generální ředitel ústecké Krajské zdravotní Petr Malý. Toho představenstvo odvolalo z funkce ve vedení hned v pondělí.
Ve vazbě skončili také podnikatelé Miroslav Hůserek a Jan Mára, stejně jako ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Důvodem je, že by podle soudu mohli ovlivňovat svědky nebo pokračovat v trestné činnosti.
Na chod nemocnic nebude mít vyšetřování podle krajských představitelů vliv. A to ani přesto, že ministerstvo pro místní rozvoj zastavilo dotace pro nemocnice obou krajů ve výši téměř jedné miliardy korun. Jde o konkrétní projekty nemocnic hrazené Evropským fondem pro regionální rozvoj z programu Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy (REACT-EU). Ty jsou ze sta procent hrazeny, nemocnice proto nemusely navýšení prostředků nijak řešit.
Ústecký kraj říká, že zachovat veškeré služby v nemocnicích musí krajská akciovka. „Jsem z toho zklamaný, je to šokující, ale do chodu akciové společnosti ani ze zákona zasahovat nemůžeme,“ uvedl radní pro zdravotnictví Ústeckého kraje Radim Laibl (ANO).
Podobně se pro HN vyjádřila také nová generální ředitelka samotné Krajské zdravotní Taťána Soharová: „Pondělní události neměly a nebudou mít na poskytovanou péči pacientům v našich nemocnicích žádný vliv, to je nutné zdůraznit.“
Pozastavení dotací je podle ní obecným preventivním opatřením, dokud nedostane ministerstvo informace od policie, kterých výběrových řízení se konkrétně trestní řízení týká. Tak zněla dohoda na středečním jednání kraje a resortu. „Následně nám ministerstvo přislíbilo, že bude standardně pokračovat v proplácení prostředků, kterých se vyšetřování netýká,“ dodala Soharová.
Nemocnice v hledáčku policie. Kriminalisté zasahují v ústecké Krajské zdravotní i v Nemocnici Jihlava
Podle vysočinského náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (SOCDEM) bude krajská rada zřejmě v úterý rozhodovat o tom, jestli Velev zůstane i nadále ředitelem místní nemocnice.
„Rozhodnutí nebudu předjímat, neznám ho. V tuto chvíli je u nás vše stejné a nemocnice funguje v režimu, jako by byl ředitel na dovolené,“ uvedl Novotný s tím, že kraj od policie žádné informace nedostal. Nikdo jiný podle něj nebyl na Vysočině ani zadržen, ani vyslýchán. Informace o tom, kterých projektů se kauza týká, ale prý nemá.
Resort pro HN potvrdil, že pozastavení plateb bude platné do doby, než NCOZ nebo evropský žalobce upřesní, která výběrová řízení prověřují. Evropský žalobce se o případ zajímá, protože některé zakázky byly hrazené z evropských fondů, o případ se také zajímá evropská prokuratura. Úřad evropského veřejného žalobce říká, že organizovaná skupina nejméně od roku 2022 systematicky manipulovala s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem vybraných dodavatelů. V některých případech nakupovala zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení. Šlo například o operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory.
Dodavatele podle policie vybíral Burian a nutil šéfy nemocnic k uzavírání smluv s těmito spřátelenými společnostmi. Údajně přitom rád upozorňoval na to, že má dobré styky, a to nejen obchodní, ale také v řadách policie. Na stránkách společnosti A Pharm uvádí také seznam klientů, mezi nimi například hlavní město Prahu nebo Středočeský kraj.
Ty však jakoukoliv spolupráci popírají. „Kompletně jsme prověřili veškeré registry, včetně Registru smluv, do kterého zapisujeme smlouvy s hodnotou vyšší než 10 tisíc korun, a nenašli jsme jediný záznam, který by odkazoval na uvedenou společnost,“ uvedl ředitel středočeského krajského úřadu Jan Louška. Podobně se vyjádřil i mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Jednatel společnosti A Pharm Filip Steindl měl vypnutý telefon a na mail nereagoval.
S přispěním Michaely Ryšavé
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist