Maďarský premiér Viktor Orbán si vydyndal na Švédsku další čtyři stíhačky Gripen – a nechal parlament konečně schválit vstup této skandinávské země do NATO. Jeho slovenský kolega Robert Fico tvrdí, že musí zabránit účasti slovenských vojáků ve válce na Ukrajině a že je potřeba zastavit vzájemné „vraždění Slovanů“. Oba papouškují ruskou propagandu, každý si ji upravuje pro vlastní domácí potřebu a oba přijedou v úterý na schůzku premiérů Visegrádské skupiny do Prahy.

Kromě pocitů připomínajících nával na zvracení to může vyvolat v poslední době trochu zapomenutou otázku, k čemu dneska vlastně V4 je a jestli by ji Česko nemělo opustit. I když je Evropa kvůli ruské agresi na Ukrajině nejblíž velkému konfliktu za poslední dekády a je potřeba zaujímat zásadové postoje, aby se jasně ukázalo, kdo na čí straně stojí, řekněme si upřímně, že V4 je jedním z politických nástrojů, který nyní potřebujeme využít.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.