Policie v úterý obvinila čtyři lidi a čtyři právnické osoby kvůli zneužívání dotací, které poskytl stát Českému tenisovému svazu (ČTS) na podporu sportu. Podle Deníku N je mezi nimi i šéf svazu Ivo Kaderka. Radiožurnál jako první upozornil, že v sídle ČTS zasahuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, která prověřuje hospodaření a využívání státních dotací.
Zásah se podle Seznamu Zprávy týká i Národní sportovní agentury a Svazu lyžařů České republiky. Mluvčí lyžařského svazu Tomáš Haisl policejní zásah potvrdil. „Policii ČR jsme poskytli maximální součinnost. Nikdo nebyl obviněn ani zadržen. Více informací v tuto chvíli nemáme, proto v současnosti další komentář k tomuto dávat nemůžeme,“ uvedl pro ČTK.
Všechny obviněné policie stíhá za dotační podvod a za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl dozorující státní zástupce Ondřej Trčka. Podle Radiožurnálu se případ týká Vojtěcha Flégla, blízkého spolupracovníka Kaderky a člena dozorčí rady ČTS. Policie stíhá vedle Kaderky a Flégla také tajemníka svazu Jakuba Fastra a šéfku ekonomického oddělení svazu Hanu Baierovou. Deník N o tom informoval na platformě X.
„V rámci vyšetřování provádí policejní orgán domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor na řadě míst v Praze i v dalších městech. S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace,“ napsal Trčka.
Ze zveřejněné právní kvalifikace vyplývá, že obvinění se podle policie dopustili dotačního podvodu se škodou velkého rozsahu, a to tak, že použili prostředky z dotace na jiný než určený účel. Při zadání veřejné zakázky pak zajistili některému ze zájemců přednost nebo výhodnější podmínky, a to například jako členové hodnotící komise. „Právní kvalifikace není u všech obviněných osob identická,“ zmínil státní zástupce.
Za dotační podvod hrozí pět až deset let vězení, za zjednání výhody dva až osm let.
NCOZ prověřuje v sídle tenisového svazu hospodaření a využívání státních dotací. Detektivové zasahují rovněž v dalších městech, kde sídlí tenisové kluby, a také v Národní sportovní agentuře, napsal server Seznam Zprávy. Zástupci tenisového svazu pro ČTK nereagovali.
Tenisový svaz podle informací Radiožurnálu vyplatil desítky milionů korun ze státní dotace spolku Orel Jednota Praha – Balkán, který vede tenisový funkcionář Flégl. Jen za rok 2021 šlo podle Radiožurnálu o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku. Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Flégl patří k členům dozorčí rady a Rady ČTS.
Státní zástupce Trčka dozoruje i další medializovaný případ sportovních dotací – kauzu někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty. V případu čelí stíhání i Fotbalová asociace ČR a ČUS. Zatím nepravomocný verdikt zprostil obě organizace i Janstu viny, zatímco Peltovi uložil za zmanipulování dotací šest let vězení, peněžitý trest pět milionů korun a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech spolků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist