Největší ruská banka Sberbank v loňském roce zvýšila čistý zisk více než pětinásobně na 1,5 bilionu rublů (382,1 miliardy korun). Informovala o tom ve středu v tiskové zprávě, výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů. Předloni zisk činil 287,8 miliardy rublů.

Generální ředitel German Gref uvedl, že celkové úvěrové portfolio banky loni vzrostlo o 27 procent na 39,4 miliardy rublů. Vklady soukromých klientů se zvýšily o 4,4 bilionu na 22,9 bilionu rublů.

Čisté úrokové výnosy loni vzrostly o 36,8 procenta na 2,56 bilionu rublů. Růst podpořilo zvýšení úrokových sazeb, k němuž přistoupila ruská centrální banka. Čisté výnosy z poplatků a provizí pak stouply o 8,4 procenta na 763,9 miliardy rublů.

V roce 2022 naopak bance zisk téměř o 80 procent klesl. Příčinou byly rozsáhlé sankce zaměřené na finanční sektor, které Západ zavedl proti Rusku za to, že vyslalo svá vojska na Ukrajinu. Sankce ruským bankám zablokovaly přístup ke globálním platebním systémům a omezily velkou část jejich zahraničních aktivit.

Sberbank předloni opustila téměř všechny evropské trhy, včetně České republiky. Jako důvod uvedla silný odliv hotovosti a ohrožení zaměstnanců a majetku kvůli ruským akcím na Ukrajině a západním sankcím. Sberbank je jednou z několika bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí.

Česká národní banka (ČNB) zahájila kroky k odnětí licence Sberbank CZ na konci února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace banky kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Na začátku května pak ČNB odebrala bance licenci a pražský městský soud následně poslal Sberbank CZ do likvidace.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.