Přicházejí z Blízkého východu, postsovětských republik, Afriky, Evropy či Kuby, nyní ale také z Indie a Nepálu. Teď bojují v ruské armádě na Ukrajině. A to i přesto, že někteří měli kremelskou agresi podporovat pouze běžnou prací v relativně bezpečném zázemí fronty. Jejich počet lze odhadnout zřejmě až na desítky tisíc a k zapojení do cizí války mají různé motivy, ať už ideologické, či ekonomické. Především Indové a Nepálci přicestovali kvůli penězům a slibu, že do přímého boje nepůjdou. V Rusku ale mnozí z nich vyfasovali zbraně a někteří se už dostali na frontu.

Do východní Evropy přijel ze severoindického svazového státu Uttarpradéš. Byl totiž nezaměstnaný a domníval se, že bude jen manuálně pracovat. Dostal se ale do ruských jednotek v Doněcké oblasti na východní Ukrajině, kde byl nasazen se zbraní v ruce. „V bojích jsem byl zraněn a posléze převezen do nemocnice, odkud se mi podařilo utéct,“ řekl nejmenovaný indický žoldák agentuře AFP, jejíž zprávu převzal a rozšířil web The Moscow Times.

Jeho čtyřiadvacetiletý krajan Šajch Muhammad Táhir měl více štěstí. „Jakmile nás přiměli cvičit se zbraní, uvědomil jsem si, že něco není v pořádku. A protože jsem ještě neodevzdal pas, koupil jsem si letenku a raději zmizel,“ sdělil reportérům.

Agentura AFP uvádí, že se jí podařilo dohledat hned několik Indů s různými osudy, vždy ale šlo o chudé mladé muže, kteří v Rusku hledali výdělek. Byli mezi nimi nejen nezaměstnaní, ale i bývalý farmář či kuchař. Reportéři také vyzpovídali překladatele, který pracuje v moskevském náborovém středisku ruské armády. On prý osobně odbavoval zhruba stovku krajanů, sám ale odhaduje, že počet zlákaných Indů bude mnohem vyšší. I proto, že podobné centrum nabírající cizince se nachází v každém větším ruském městě.

Dotazovaní Indové často podlehli domácí reklamě a náborovým videím, např. z kanálu „Baba Vlogs“. Po jejich stopě se vydal i indický server Mojo Story. Videa mladíkům nabízela plat ve výši asi dvanácti set dolarů, tedy zhruba 28 tisíc korun. Indové měli kupříkladu vyklízet zbořené budovy nebo se starat o vojáky v zázemí, ve skutečnosti ale byli nuceni vstoupit do armády.
 

Podobný byznys rozjeli i verbíři v Nepálu, kde jsou ekonomické možnosti i životní úroveň nižší než v Indii. Stanice CNN uvádí, že přímo v ruské armádě slouží zřejmě až 15 tisíc obyvatel této himálajské republiky. Podle samotného Nepálu jich je ale nejvýše několik stovek. Každopádně 13 jeho občanů už v ruském žoldu padlo a čtyři Nepálci jsou pak nyní v ukrajinském zajetí. Vládnoucí nepálská komunistická strana (CPN-M) totiž po publicitě v tomto ohledu netouží zřejmě i proto, že řada nepálských vojáků ruské armády patřila k maoistickým povstalcům, kteří se do této strany transformovali.

Na ruské straně nyní bojují i blízkovýchodní nájemní vojáci, a to především ze spojenecké Sýrie, odkud jich přijela podle všeho nejméně tisícovka. Libye vyslání vojáků popřela, stejně jako libanonská radikální skupina Hizballáh. Za Kreml bojuje odhadem i stovka Kubánců. Se zbraní jsou ale na frontě k vidění také Afričané, z nichž někteří přišli předtím do Ruska jako studenti, další byli ve svých zemích zřejmě naverbovaní žoldnéři z Wagnerovy skupiny.

Hlavně na separatistickém východě Ukrajiny bojovaly už před agresí z roku 2022 desítky, možná nižší stovky cizinců s evropským pasem. Za Moskvu se hojně perou i Srbové, často veteráni balkánských válek, kteří obvykle přísahají na slovanskou i pravoslavnou náboženskou  vzájemnost – těch se podle listu The Guardian na bojišti pohybují zřejmě stovky. Našli se ale i dobrovolníci, kteří za Moskvu nasadili život prý čistě z ideových důvodů. Ze Španělska tak kupříkladu dorazili příslušníci krajní levice, z USA a Evropy pak extremisté pravicoví.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist