Před dvěma lety viděli čeští investoři z chemické firmy Draslovka Holding velký potenciál v australském start-upu Mining & Process Solutions. A za vyšší stamiliony korun ho koupili. Jeho patentovaná technologie glycinového loužení nazvaná GlyCat je pro světové těžaře průlomová. Snižuje totiž potřebu kyanidu sodného, jenž se používá na oddělení kovu z horniny. Technologie je nejen ekologičtější, ale i levnější. Sázka Draslovky na zájem těžebních gigantů se navíc začíná naplňovat. Licenci na využívání technologie si nyní pořídil kanadský koncern Barrick Gold, který se s americkou společností Newmont přetahuje o pozici světové jedničky v těžbě zlata.

Miliardáři Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský sdružení ve firmě bpd partners, jež Draslovku od roku 2013 většinově vlastní a pomohla jí ke globální expanzi do USA, tak mohou být spokojení. Stejně jako rodina Brůžkových, která má v největším světovém producentovi kyanidu sodného čtvrtinový podíl. Patří k ní i současný ředitel Draslovky Pavel Brůžek mladší, který zmíněný start-up, původně vědecký projekt spojený s Curtin University v australském Perthu, objevil.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V čem je technologie glycinového loužení tak zajímavá.
  • Kolik může těžařům ušetřit.
  • Jak tuto technologii vidí majitelé Draslovky, kteří do ní investovali.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze