Pořádně nesněží, naopak teploty jsou nad nulou. Skiareály tak při nepříznivém počasí drží „při životě“ technika. Bez zasněžování a technického sněhu by se v Česku, ale ani v zahraničí už nelyžovalo. Zatímco v tuzemsku se lyžařské podmínky po deštivém víkendu pořád jen zhoršují, v rakouských a italských horských střediscích přibyly desítky centimetrů nového sněhu. HN přináší tipy, kam ještě na lyže či běžky vyrazit.
„V tuhle chvíli je v provozu 45 procent areálů a zhruba na 20 až 30 místech se pořád dá slušně zalyžovat,“ popisuje současnou situaci v zemi Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR.
Obecně pak platí, že podmínky na lyžování jsou nejlepší dopoledne, odpoledne je na většině míst sníh už těžký, rozježděný a boule mohou střídat ledové plochy. Cena celodenního skipasu pro dospělého se v tuzemsku pohybuje kolem 1200 korun, ale i méně.
Smutný bílý pruh v rozbahněné krajině. Má tohle lyžování ještě smysl?
Díky vyšší poloze a nižším teplotám jsou stále v provozu velké skiresorty jako Černá hora-Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův Mlýn, které nabízí 25 až 30 kilometrů sjezdovek. Stále se lyžuje ve Špindlerově Mlýně na Medvědíně, Svatém Petrovi, Hromovce nebo Horních Mísečkách. V Peci jezdí všechny tři sjezdovky Javor, Zahrádky nebo černá a červená sjezdovka Hnědého vrchu. Večerní lyžování stále probíhá na sjezdovce U lesa. Na Černé hoře je v provozu černo-červená 2600 metrů dlouhá sjezdovka Pod kabinou, zatímco Protěž je zavřená.
Lyžuje se v Harrachově, Rokytnici i Herlíkovicích, v jiných krkonošských střediscích ke čtvrtečnímu odpoledni zůstávala maximálně 40centimetrová vrstva sněhu.
Ve skiareálu na Dolní Moravě zůstávají v provozu čtyři kilometry tratí. Sníh se ale většinou nenachází jinde než na sjezdovce a bílé pruhy sjezdovek tak svítí ze žlutohnědých kopců. „Drží nás technický sníh, bez něj by se nelyžovalo. Sníh je kvůli dešti mokřejší, s tím se musí počítat, ale zhruba do jedné hodiny odpolední je to pěkné lyžování,“ říká Martin Palán, ředitel pro rozvoj, obchod a marketing skiareálu na Dolní Moravě.
Sjezdovky zůstávají otevřené na Pradědu v Hrubých Jeseníkách a v lyžařském středisku Klínovec v Krušných horách. V Orlických horách situace není ideální, Deštná sice stále jezdí, ale večerní lyžování už v provozu není.
Jak si vede cizina?
Kvůli zhoršujícím se podmínkám v Česku výrazně stoupá poptávka po lyžování v zahraničí. „Naše poslední místa jsou v autobusech, které jezdí do Itálie úplně plné,“ uvádí Aleš Kotek, marketingový ředitel cestovní kanceláře České kormidlo.
Zájem hlásí cestovní kanceláře i o zájezdy do Rakouska. Do země letos podle statistik tamní národní turistické centrály dorazilo přes 700 tisíc českých turistů, což je zhruba tolik, kolik k jižnímu sousedovi jezdilo lidí před pandemií covidu.
Zájmu o Rakousko a Itálii nahrává i fakt, že se tam po oblevě vrátil mráz i nový přírodní sníh. Přes víkend nasněžilo až 80 centimetrů sněhu. Sníh je pak jistý na ledovcích, kde je výška bílé pokrývky svahů až 350 centimetrů a teplota se tam pohybuje mezi minus pěti až minus deseti stupni Celsia.
Například skiareály na ledovcích Hintertux, Sölden, Pitztal jsou tak zárukou kvalitního lyžování – v případě Hintertux to platí celoročně. Cena jednodenních skipasů se může lišit, pohybuje se ale za dospělého kolem 1800 korun.
Kam na běžky?
Co se týče běžkování, tak v Česku na některých místech musí běžkaři lyže občas přenášet či kličkovat ve vydřeném sněhu a jehličí, ale stopy jsou na několika místech stále pravidelně upravované a dobrém stavu.
V Peci je průběžně upravováno 12 kilometrů běžeckých tratí a na Černé a Světlé hoře v délce až 20 kilometrů. V okolí Harrachova, ale i v jiných částech se pak dá běžkovat až od výšky 1000 metrů nad mořem.
Na Dolní Moravě je v návaznosti na Jesenickou lyžařskou magistrálu stále přes 30 kilometrů upravovaných běžeckých stop. Výchozím bodem je chata Slaměnka, odkud vedou tratě na okruh Pod Chlumem, Mokřiny nebo na druhou stranu hřebene po Jesenické magistrále směr Hynčice pod Sušinou. Okruh nad Vesnicí je ideální pro rodiny s dětmi s dostupným občerstvením.
Do Rakouska na běžky stojí za to salcburské Lungau a 19 běžkařských tratí o celkové délce 150 kilometrů a projet se v údolí Schönfeld nebo kolem jezera Prebersee.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist