Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v sobotu na okraj diplomatického fóra v tureckém městě Antalya setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem. Na schůzku, o které informovala ruská diplomacie, upozornil slovenský Denník N. Agentura Reuters schůzku na tak vysoké úrovni označila za neobvyklou v době, kdy se země Evropské unie, jejímž je Slovensko členem, snaží Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu izolovat.
Ministři „si vyměnili názory na nejpalčivější otázky mezinárodní agendy včetně situace na Ukrajině. Ruská strana potvrdila svou připravenost obnovit vztahy se Slovenskem na meziparlamentní úrovni“, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
Slovenský premiér Robert Fico krátce poté uvedl, že setkání ministra obrany Roberta Kaliňáka s jeho americkým protějškem Lloydem Austinem a schůzka ministra Blanára s jeho ruským protějškem jsou příkladem vyvážené a suverénní zahraniční politiky Slovenska vůči všem světovým stranám.
„Bez diplomacie se nedá najít diplomatické řešení a války neskončí,“ uvedl k fóru v Antalyi ministr Blanár. Schůzka s Lavrovem se podle něho konala na žádost ruské strany a on na ní svému ruskému protějšku řekl, že pozice Slovenska se zakládá na respektu k principům mezinárodního práva, jako je územní celistvost a suverenita.
Setkání kritizoval Blanárův předchůdce v úřadu ministra zahraničí Miroslav Wlachovský, podle kterého to Bratislavu posunulo nešťastným směrem v očích spojenců ze Severoatlantické aliance. Podle největšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko je setkání ministra Blanára s jeho ruským protějškem zvratem v dlouhodobém zahraničněpolitickém směřování Slovenska a krokem proti politice Evropské unie.
Lavrov podle ruského ministerstva zahraničí v projevu v Antalyi řekl, že Rusko dává přednost spolupráci se zeměmi, jako je Slovensko nebo Maďarsko. Jako prioritu si podle něj stanovují národní zájmy, i když jejich členství v EU nebo NATO „představuje určité výzvy“. „V tomto ohledu si o to více vážíme schopnosti premiéra Fica a jeho vlády mít vlastní názor na situaci ve světě,“ řekl šéf ruské diplomacie.
Vztahy mezi členy NATO a Moskvou jsou na bodu mrazu od ruské invaze na Ukrajinu z února 2022. Slovensko však od loňského října, kdy se úřadu chopila nová vláda Roberta Fica, čelí kritice za svůj postoj ke konfliktu nebo za zastavení vojenské pomoci Kyjevu ze státních zásob.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist