Začátek roku 2024 zastihl českou ekonomiku v dlouho nepoznaném stavu. Nárůst cen se sice zastavil, ale současně se objevují nepříliš příznivé zprávy. Například dopravci hlásí poklesy přepravy, zároveň však majitelé skladových budov výrazně zdražili nájmy. Jak v rozhovoru pro HN uvádí Filip Budík, generální ředitel logistické společnosti DHL Supply Chain, ve výsledku tak Česku hrozí odchod řady firem do okolních a levnějších zemí. Končí tedy éra velkých skladových hal, které hlavně v západní půlce Čech vyrostly skoro u každého sjezdu z dálnice?

Jsou to vlastně čtyři roky od začátku covidu. Sektor logistiky během něj zažil velkou proměnu a také v něm citelně začaly růst nájmy. Jak to zasáhlo DHL?

I nás to zasáhlo, protože také DHL musí růst nájmů nějakým způsobem promítat do cenové politiky svých zákazníků. Já jsem z toho trochu zklamaný, vůbec se mi tento přístup nelíbí. Pochopil bych nějaký skokový nárůst u nových budov, ale to, co mi připadá neoprávněné, jsou skokové nárůsty u těch starých. Víte, že se cenová hladina pohybovala kolem čtyř eur za metr čtvereční měsíčně. Dneska si ti největší hráči na trhu nestydí říct dvojnásobek. Naprosto s přehledem. A to je podle mého nefér, ačkoli chápu, že se některé okolnosti změnily.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Za kolik se teď pronajímají skladové plochy?
  • Odkud se bere v halách uprostřed polí pracovní síla?
  • A končí snad éra velkého stavění skladů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze