Nejméně pět let mizely bez povšimnutí Městské části Praha 1 miliony korun z pronájmu jejích dvou rekreačních objektů, které má v Janově nad Nisou v Jizerských horách – Školy v přírodě Janov a vily Oáza. V pronájmu je měla podnikatelka Irena Mühlová a její firma Saarland, které Praha 1 za správu objektů platila zhruba tři sta tisíc korun měsíčně a k tomu hradila veškeré energie a další provozní náklady. Nyní čtyřiašedesátiletá Mühlová měla na oplátku odvádět radnici za každé obsazené lůžko a den 195 korun.

Její správcovskou kariéru ale uzavřel v úterý Obvodní soud pro Prahu 1. Za zpronevěru 2,5 milionu korun jí udělil podmíněný trest 32 měsíců vězení. Přikázal jí taky zaplatit pokutu 300 tisíc korun a uhradit městské části způsobenou škodu.

Paradoxní na případu je, jak dlouho Mühlové okrádání radnice první městské části procházelo. A jak poté, co na nesrovnalosti v příjmech začalo poukazovat po volbách v roce 2018 nové vedení radnice a zejména pirátský radní David Bodeček, Mühlová sama vytáhla do boje. Podala tehdy žalobu pro údajnou pomluvu, v níž chce po Bodečkovi omluvu a milionové odškodné za křivé nařčení.

„Psal urážlivé články, stala jsem se toxickou pro celou řadu lidí, s takovou pověstí si ani nemůžu v důchodu přivydělat,“ vyprávěla minulý týden před soudem, který její žalobu na Bodečka začal projednávat.

Jenže zatímco civilní soud jejich spor odročil, ten trestní už vynesl rozsudek. Podle předsedkyně senátu Kateřiny Rybákové v nejméně 78 případech v letech 2015 až 2020 zpronevěřila tržbu, kterou za poskytnuté ubytování dostala. Většinou se jednalo o týdenní pobyty několika desítek lidí. „Máme za prokázané, že se nejednalo o nějaké nahodilé, chybné fakturování, obžalovaná se tohoto jednání dopouštěla dlouhodobě a systematicky,“ konstatovala Rybáková.

Verdikt není pravomocný, Mühlová je rozhodnuta podat odvolání. „Tohle si přece nemůžu nechat líbit,“ uvedla po skončení jednání.

Mühlová začala objekt pro městskou část spravovat před dvaceti lety. Poslední smlouvu s ní a její firmou uzavřela Praha 1 v roce 2012. Když na přelomu let 2018 a 2019 přišla na radnici nová koalice Prahy 1 sobě a Pirátů, překvapilo ji, jak málo peněz oba objekty na hřebenech Jizerských hor do radniční pokladny přinášejí.

„Máme dvě školy v přírodě. Zatímco v Česticích na Šumavě jsme měli obsazenost 86 procent, v Janově byla ani ne třicet procent,“ vzpomíná Bodeček, proč se s kolegy začal o Janov zajímat. A brzy přišlo podezření, že krátí tržby. Radnice pak v roce 2021 s Mühlovou rozvázala smlouvu – správcem obou objektů je nicméně nyní její syn.

Městská část si tak zadala audit a případem se začala zabývat také policie. Ta obeslala všechny, kdo podle jejích zjištění v obou chatách pobývali. A jejich faktury porovnali s tím, co Mühlová odvedla. Našli pak 78 faktur, kdy Mühlová tržbu celou zatajila či vykázala výrazně menší počet ubytovaných, než byl ve skutečnosti. Například v případě Střediska volného času Most zatajila sedmnáct většinou týdenních či dvoutýdenních pobytů pro více než čtyři desítky dětí.

Podle policie i žalobkyně je přitom pravděpodobné, že skutečná škoda je mnohonásobně vyšší. Bodeček je přesvědčený, že může jít i o desítky milionů korun. Zhruba tři desítky oslovených totiž oznámily, že již faktury zlikvidovaly a nebylo tak možné zjistit, kolik a kdy zaplatily. A je také pravděpodobné, že o všech, které Mühlová ubytovala, se radnice ani policie nedozvěděly. Policie totiž obeslala jen ty, o nichž se dozvěděla – například proto, že v některém případě jejich pobyt na chatě Mühlová radnici přiznala.

To přitom není všechno. Městská část po Mühlové chce také peníze, které jí zaplatila za správcování během covidu. Z uvedených tří set tisíc měsíčně totiž měla platit zaměstnance, o nichž tvrdila, že pracují a v obou zařízeních provádějí například úklid a opravy. Nicméně na tyto zaměstnance současně vyinkasovala od státu covidovou podporu na základě tvrzení, že kvůli epidemii a zavřeným provozovnám museli zůstat doma.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist