Tuzemské soudy začaly tuto středu projednávat druhé kolo žalob podnikatelů na škody, které jim vznikly kvůli proticovidovým opatřením během první a druhé vlny pandemie. Všechny žaloby na odškodné původně zamítly, aniž by projednaly podstatu. Odůvodnily to tím, že paragraf krizového zákona, podle něhož stát odpovídá za škody v souvislosti s protikrizovými opatřeními, se nevztahuje na vydávání zákonů a nařízení.

Nejvyšší soud ale loni v září v případě majitele pražské prodejny potravin Karla Vávry řekl, že i za tyto škody stát odpovídá. A přikázal případ znovu projednat a zabývat se výší skutečné škody. Podobně pak od té doby rozhodl o dalších šesti žalobách.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se soudy při novém projednávání k žalobám postavily.
  • Jaké největší úskalí čeká na majitele firem v prokazování svých nároků.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.