Akcie společnosti Trump Media & Technology Group (TMTG), jejíž součástí je sociální síť Truth Social a ve které má většinu bývalý americký prezident Donald Trump, debutovaly na burze v New Yorku silným růstem. Na trhu Nasdaq si krátce po zahájení připisovaly až 45 procent, ukázaly burzovní záznamy. TMTG vstoupila na akciový trh prostřednictvím fúze s veřejně obchodovanou firmou Digital World Acquisition.

Cena akcií TMTG se zvýšila nad 72 dolarů, čímž se tržní kapitalizace firmy dostala na 9,84 miliardy USD (229 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters. Později cena vzrostla až nad 79 dolarů, než se vrátila pod 70 USD. Trump ve společnosti drží téměř 60 procent, hodnota jeho podílu tak činila více než 5,7 miliardy USD.

TMTG v pondělí dokončila spojení s firmou Digital World, po více než dvou letech od oznámení záměru se s ní spojit. Digital World patřila mezi tzv. SPAC, tedy firmy, které se specializují na akvizice. Tyto podniky nemají zpočátku obchodní aktivity a jejich účelem je vyhledávat investiční příležitosti. Až najdou vhodnou firmu, spojí se s ní, a tak ji s minimálními náklady a bez zdlouhavého schvalovacího procesu dostanou na veřejný trh. TMTG tak nyní zaujala na trhu Nasdaq místo firmy Digital World, obchoduje se pod symbolem DJT.

Cena akcií Digital World se letos, do pátečního hlasováním akcionářů o fúzi s TMTG, více než zdvojnásobila. Po pátečním hlasování se cena propadla téměř o 14 procent, v pondělí však akcie opět posílily, a to o 35 procent.

TMTG za prvních devět měsíců loňského roku prodělala 10,6 milionu USD a v roce 2022 vykázala ztrátu 23,2 milionu USD. Její sociální síť Truth Social zahájila činnost v únoru 2022, počet uživatelů zatím nezveřejnila. Výzkumná společnost Similarweb odhaduje, že v únoru měla Truth Social zhruba pět milionů aktivních uživatelů. To je výrazně méně než TikTok, který má dvě miliardy uživatelů, či Facebook se třemi miliardami uživatelů. Je to ale více než třeba síť Gettr, která měla v únoru méně než dva miliony uživatelů.

Podle dokumentů, které společnost Digital World předložila regulátorům, bude mít spojení pro investory řadu rizik. Jedním z nich je, že Trump bude mít jako většinový akcionář právo hlasovat ve vlastním zájmu, což nemusí být vždy v zájmu všech akcionářů. Nové platformy sociálních médií také bývají často neúspěšné a očekává se, že TMTG bude v dohledné budoucnosti ztrátová. Trump, který usiluje o návrat do Bílého domu, nyní používá Truth Social jako svoji hlavní platformu k oslovování voličů.

Firmy oznámily dohodu o fúzi poprvé v říjnu 2021. Od té doby se však transakce potýkala s řadou překážek a odkladů. Firma Digital World se také stala cílem vyšetřování ze strany amerického ministerstva spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Firma podle SEC uvedla investory v omyl, když v dokumentech zamlčela, že vypracovala plán na převzetí TMTG a o akvizici usilovala před svou primární nabídkou. Loni v červenci se Digital World dohodla s burzovní komisí na urovnání sporu za 18 milionů USD.