V ČNB nyní získává na popularitě spojení „dohasit poslední ohniska inflace“. A čím jiným než vysokými sazbami. Vysoké jsou absolutně – i po třech zasedáních, na nichž se našla většina pro jejich snížení, je reposazba na 5,75 procenta. A vysoké jsou i reálně, ve srovnání s inflací, která se podle ve středu zveřejněné statistiky už druhý měsíc drží přesně na dvouprocentním cíli České národní banky. Přičemž celou desetinku procentního bodu zavinilo jednorázové zdražení dálniční známky.
Inflace se navíc má podle předpokladů ČNB u dvojky držet celý rok a nakonec zamířit i pod ni. Takže je vyhráno? Je otevřená cesta k rychlejšímu snižování úroků?
Co se dočtete dál
- Jak se vyvíjí inflace v porovnání s prognózou ČNB?
- Co vidí nejvlivnější postavy národní banky jako riziko?
- Je cesta k nižším sazbám otevřena?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









