Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku činil v březnu dvě procenta, stejně jako tomu bylo v únoru. Oproti loňskému březnu si lidé museli připlatit zejména za bydlení, stravování a ubytování. Ceny klesly pouze u potravin a nealkoholických nápojů. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad. V porovnání s únorem vzrostly ceny o 0,1 procenta, a to hlavně kvůli zdražení dálničních známek a pohonných hmot. Analytici očekávají, že v dalších měsících už Česko podobně nízkých čísel nedosáhne.

Ceny zboží v březnu meziročně vzrostly o 0,1 procenta. Služby podražily o 5,4 procenta. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však rozdílný. „Jediným oddílem, kde ceny meziročně klesly, byl oddíl potraviny a nealkoholické nápoje, a to zhruba o šest procent,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

„Čtvrtinu inflace generují ubytovací a stravovací služby, které mimochodem za poslední tři roky podražily už o 50 procent. Je to vlastně český inflační rekordman, kterému s malým odstupem sekundují náklady na bydlení a ceny oblečení a obuvi,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Lze zopakovat minulé tvrzení, že se inflace přestěhovala právě do služeb,“ doplnil s tím, že může být problémem inflaci ve službách ještě letos vůbec zkrotit.

Bez výrazného poklesu cen potravin by celková inflace byla zhruba o jeden procentní bod vyšší, upozornil analytik společnosti Deloitte David Marek. Deflace v cenách potravin by podle něj v příštích měsících měla postupně odeznívat, což by mohlo vést k tomu, že celková inflace začne opět zvolna růst. „Měla by se ovšem udržet v tolerančním pásmu inflačního cíle ČNB, tedy do tří procent,“ odhadl.

Pro centrální banku jsou včera zveřejněná čísla signálem, že úrokové sazby mohou dále klesat, inflace je o 0,9 procentního bodu pod prognózou centrální banky. Analytici vesměs očekávají, že i na dalším měnovém zasedání centrální bankéři sníží sazby o půl procentního bodu.

„Pokud ČNB nechtěla zrychlit tempo snižování sazeb na svém posledním měnovém jednání, neučiní tak pravděpodobně ani na tom nadcházejícím začátkem května, a to právě s argumenty nadále silnější inflace ve službách,“ uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.

„Vzhledem k přetrvávání inflace ve službách by ČNB měla postupovat ve snižování sazeb i nadále opatrně a příliš nepřeceňovat aktuální zlevňování potravin. Proto i na květnovém zasedání nejspíše sníží sazby ‚jen‘ o 50 bodů,“ souhlasí Dufek.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist