Česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá, do loňska za ANO) má šanci na jedno prvenství. Obrátili se na ni italští politici a nabídli jí vedení liberální koalice do eurovoleb. Pokud na to kývne, Dlabajová bude první europoslankyní za Česko po vstupu do unie, která kandiduje v jiné členské zemi.

Dlabajová dostala nabídku vést liberály v jednom z pěti volebních okrsků, do kterých je Itálie rozdělena. Oslovily ji centristické strany spojené ve volební koalici Stati Uniti d’Europa (Spojené státy evropské) a nabídly jí vedení kandidátky konkrétně na severovýchodě země. 

Volební okrsek zahrnuje regiony Benátska, Emilie-Romagna, Trentina a dalších. Nejznámějším městem jsou Benátky a dohromady oblast čítá přes devět milionů voličů.

„Vedeme s Martinou Dlabajovou debatu o tom, že by mohla vést kandidátku za tuto oblast,“ potvrdil informaci online deníku Aktuálně.cz a HN mimo záznam poradce italského europoslance Nicoly Dantiho. 

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Nicola Danti koordinuje sestavení kandidátek pro všechny okrsky za italskou centristickou koalici. S Dlabajovou sedí ve stejné liberální frakci Renew (Obnova) na půdě europarlamentu a spolupracují i ve výboru pro průmysl a energetiku.

Protože jména ještě nejsou definitivní, nechtěli Danti ani další členové jeho volebního týmu jednání s českou političkou veřejně komentovat. Italské strany mají čas až do konce dubna na odevzdání kandidátů do eurovoleb; ty proběhnou začátkem června.

„Nabídku vést kandidátku liberálů v severovýchodním okrsku jsem dostala před několika týdny,“ potvrdila Aktuálně.cz a HN také sama Dlabajová. „Velmi si toho vážím. Beru to jako ocenění mé práce mimo jiné v europarlamentu,“ dodala poslankyně.

V evropských volbách je možné ucházet se o mandát v jiné členské zemi EU. Případů, kdy uspěl politik za hranicemi svého domovského státu, není nekonečně, ale existují.

Za italské liberály už byl do europarlamentu v minulých obdobích Belgičan Olivier Dupuis. Nyní se spekuluje o tom, že by za ně kandidoval kromě Dlabajové také Brit s italským pasem Graham Watson.

Nejznámější případ cizince na zahraniční kandidátce byl v minulosti Daniel Cohn-Bendit, francouzský revolucionář a buřič, který usedl do europarlamentu za německé Zelené. A doteď vede zahraniční výbor europarlamentu Brit také s německým pasem David McAllister, který kandidoval za německé lidovce.

Dotyčný člověk ale musí mít k druhé zemi vztah, aby přesvědčil tamní voliče. To v případě europoslankyně Dlabajové, která před rokem odešla od hnutí ANO, platí.

Sedmačtyřicetiletá Dlabajová dvacet let v Itálii žila. Vystudovala tam a založila svoji první firmu. Radila italským krajům a hospodářským komorám a za rozvoj vztahů s Českem dostala italské státní vyznamenání.

Na půdě europarlamentu na sebe upozornila jako zastánkyně malých a středních podniků v EU. Za její práci ji server EUMatrix opakovaně zařadil do první stovky nejvlivnějších členů sedmisethlavého unijního parlamentu a druhou nejvlivnější mezi českými europoslanci vůbec po její liberální kolegyni Ditě Charanzové.

„Kvůli tomu všemu máme o Martinu Dlabajovou zájem. Severovýchodní okrsek je nejprůmyslovější část Itálie, byznysově orientovaná politička tam patří,“ řekl zmiňovaný zdroj od italských liberálů. „Navíc umí opravdu skvěle italsky,“ dodal.

Průzkumy předpovídají koalici Stati Uniti d’Europa zisk čtyř až šesti mandátů. Pokud by Dlabajová skutečně vedla jednu kandidátku, velmi pravděpodobně by se do parlamentu dostala.

Jestli Češka nabídku vezme, ještě definitivně neřekla. Příští týden letí do Říma na jednání, které to má rozhodnout. Kdyby Dlabajová odmítla, po deseti letech v červnu v europarlamentu skončí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist