Česká europoslankyně Martina Dlabajová měla na dosah strategické místo po boku šéfky Evropské komise, nakonec to ale nevyšlo. Zmocněncem pro malé a střední podniky (SME Envoy) se na konci ledna stal německý europoslanec Markus Pieper, stranický kolega Ursuly von der Leyenové z německých křesťanských demokratů (CDU), jak informoval newsletter HN Ředitelé Evropy.
Evropská komise volbu Piepera zdůvodnila jeho „zkušenostmi a expertizou na poli malých a středních podniků“. Vypadalo to, že tím je příběh u konce. Po třech týdnech a potvrzení von der Leyenové coby kandidátky CDU/CSU do čela Evropské komise na druhý mandát ale vyplavaly na povrch znepokojivé detaily.
Zmocněnce pro malé a střední podniky oznámila von der Leyenová loni v září – tehdy sdělila, že se bude zodpovídat přímo jí. Následovalo několikakolové výběrové řízení, do kterého se přihlásila také europoslankyně za liberály Martina Dlabajová (nez., donedávna za ANO).
Jak nyní upozornili italský a francouzský zpravodaj v Bruselu ve společném článku, dvě nezávislé poroty doporučily do finále ji spolu se švédskou byznysmankou Annou Stellingerovou a Pieperem. Na základě těchto doporučení a následných pohovorů pak eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton navrhl na funkci Dlabajovou.
Při konkurzu se měla ukázat jako nejlepší kandidátka. Pieper na ni ztrácel údajně 40 procent, na Švédku 30 procent. Přesto komise oznámila jako nového zmocněnce s mandátem na několik příštích let a platem 20 tisíc eur právě Piepera.
Na zasedání komisařů to měl sdělit jako už rozhodnutou věc komisař pro rozpočet a administrativu Johannes Hahn. Breton v ten den nebyl na zasedání kolegia přítomen.
Autoři článku dali volbě označení Piepergate a dávají ji do souvislosti se stranickou podporou von der Leyenové pro druhý mandát do čela komise. Pieper šéfuje skupině europoslanců za CDU a CSU na půdě unijního parlamentu a von der Leyenová získala podporu německých lidovců právě tento týden na stranickém sjezdu.
Mluvčí komise souvislost mezi výběrem horšího kandidáta a osobním zájmem von der Leyenové odmítl. „Volba je výsledkem procesu v celé jeho šíři. Nikdy to není jen odrazem doporučení odborných porot,“ reagoval Eric Mamer na dotazy novinářů. Víc k výběru neřekl.
Breton prý podle informací HN zuřil, protože svoji liberální kolegyni, která má zkušenosti z byznysu a malým a středním podnikům se na půdě europarlamentu věnuje, prosazoval. Sama Dlabajová odmítla věc komentovat.
„Jsem tím velmi zklamaná,“ sdělila HN eurokomisařka Věra Jourová. „Malé a střední podniky v EU potřebují drába, který by za ně lobboval. Martina Dlabajová byla nejlepší kandidátka,“ pokračovala Jourová. „Udělala jsem maximum. Rozhodnutí učinili jiní,“ řekla ještě Jourová.
Dlabajová je desátým rokem evropskou poslankyní. Do loňska byla na kandidátce ANO, poté od Babišova hnutí odešla. Server Politico ji opakovaně zařadil mezi nejvlivnější europoslankyně.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist