Geologické změny, přívaly turistů, stavba ropných kanálů v Porto Marghera a jiné průmyslové investice. To jsou hlavní důvody, proč se italské Benátky potápí rychleji, než se čekalo. Nově se město snaží bránit extrémním počtům turistů částečným zpoplatněním vstupu do centra. Poplatek má být ve výši pěti eur, tedy zhruba 125 korun. Benátky ale ročně navštíví kolem 30 milionů cestovatelů a takto nízko nastavený poplatek podle expertů na turismus jejich počty nijak dramaticky nesníží. 

„Zpoplatnění vstupu je naprosto logická reakce na množství lidí, kteří v posledních letech do Benátek putovali. Ta změna ale nebude mít na touhu lidí cestovat žádný vliv. Je ale důležité, aby bylo všechno cestujícím dobře vysvětleno, a to i ze strany cestovních kanceláří,“ říká například Jan Papež z české Asociace cestovních kanceláří.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakých dnů se týká zpoplatnění vstupu a co to pro české turisty znamená? Nebudou se tvořit u vstupů fronty? Budou kontroly jen namátkové nebo se týkají každého, kdo do centra města vstoupí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.