Proti restrukturalizačnímu plánu hutní firmy Liberty Ostrava vznese její dodavatel energií Tameh Czech námitku k soudu. Trvá na tom, že Liberty manipulovala s hlasováním za účelem vyloučení největšího věřitele. Na dotaz ČTK to v úterý uvedl mediální zástupce Tamehu Patrik Schober.

Liberty Ostrava v úterý oznámila, že její restrukturalizační plán schválila většina věřitelů, pro jich hlasovalo 90 procent. Stejně tak podle firmy hlasovala valná většina věřitelů i pro vyškrtnutí Tamehu ze seznamu věřitelů.

„Tameh jako dotčený věřitel hlasoval proti restrukturalizačnímu plánu Liberty Ostrava a jelikož Tameh jako největší věřitel Liberty Ostrava drží přes 40 procent dotčených pohledávek, není výsledek přes 90 procent matematicky možný,“ komentoval to Tameh.

Liberty Ostrava má už delší dobu problém platit závazky a většina jejích provozů stojí od loňského prosince, kdy jí Tameh Czech zastavil dodávky energií. Před věřiteli, jichž je přibližně 1300, ji chrání moratorium vyhlášené soudem.

Tameh Czech skončil v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť neplatila. Uvádí, že mu huť dluží přibližně 2,2 miliardy korun, a označuje se proto za jejího největšího věřitele. Liberty však navrhla vyloučení Tamehu ze seznamu věřitelů a už dříve uvedla, že narovnání jejich vzájemných vztahů bude do budoucna věcí individuálního vyjednávání, popřípadě soudního řízení.

„Postup Liberty Ostrava při hlasování, manipulaci s kvórem za účelem vyloučení hlasování největšího věřitele (tedy Tameh) a metodiku výpočtu hlasů věřitelů hodláme podrobit veškerému dostupnému přezkumu. Tameh tedy vznese námitku k soudu proti tomuto restrukturalizačnímu plánu. Trváme na tom, že Liberty Ostrava manipulovala s hlasováním o svém restrukturalizačním plánu za účelem vyloučení největšího věřitele,“ uvedl Schober. Poukázal na to, že pokud by věřitelé teoreticky schválili vyloučení Tamehu ze skupiny dotčených věřitelů, není z prohlášení Liberty zřejmé, jak bylo vypočítáno uvedených 90 procent hlasů. „Zákon o preventivní restrukturalizaci totiž předpokládá, že toto číslo se vypočítá ze všech dotčených věřitelů, tedy ne pouze z těch, kteří aktivně hlasovali,“ dodal Schober. Tameh už dříve uvedl, že navrhovaný plán Liberty vyvolává vážné obavy, zejména kvůli nejistotě ohledně emisních povolenek, nejasnému finančnímu plánu nebo nereálné době instalace nového energetického komplexu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist