Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsenzus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí a podobně. Ačkoli jsou trhy velmi efektivní a dokážou rychle zabudovat nové změny ve světě a informace do cen, často k tomu dochází špatným způsobem. Trhy jsou totiž iracionální, podléhají mediálním vlivům, jsou často naivní a nechají se svádět sentimentem ať už pozitivním, nebo negativním.

Nyní se trhy nechají svádět příběhem svižného poklesu inflace v USA na dvouprocentní úroveň, snížením úrokových sazeb Fedu již v letošním roce a takzvaným měkkým přistáním, kdy v důsledku zvýšení úrokových sazeb nedojde k recesi. V této myšlence jsou navíc trhy podpořené vládou USA, která různými způsoby ve volebním roce stimuluje ekonomiku a hledá způsoby, jak zvýšit bohatství (alespoň naoko) svých voličů.

Nicméně i americký Fed vábí tímto příběhem, když doteď nevystupoval proti trhům a odmítal uznat, že pokles inflace začal stagnovat. Výsledkem byly akciové trhy na svých historických maximech, měsíce trvající nepřetržitý růst a ignorance investorů vůči údajům, které by tento příběh nepodporovaly.

Ovšem jeden z prvních trhů, který začal proti této ignoranci výrazně vystupovat, je trh zlata. Ten zažil v posledních týdnech exponenciální růst a v BHS se obáváme, že se jedná o symptom rostoucích inflačních očekávání a značí to padající kredibilitu amerického Fedu. Na tento popud a na popud březnové inflace v USA, která byla znovu horší, než se čekalo, se ke zlatu připojil i trh dluhopisů. Výnosy na vládních dluhopisech USA začaly razantně růst. Teprve to přesvědčilo akciový trh, že celý výše popsaný příběh má své trhliny a že inflace možná nepůjde k dvouprocentnímu cíli hladce.

Nyní tak americké akcie rapidně sestupují ze svých maxim a Fed teď nemá na výběr než uznat svoji chybu a postavit se k inflaci seriózněji. Trhy nyní vedou ruku Fedu, nikoli naopak, a proto v letošním roce nemusí dojít k žádnému snížení úrokových sazeb, pokud inflace bude i nadále odolná.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.