Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsenzus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí a podobně. Ačkoli jsou trhy velmi efektivní a dokážou rychle zabudovat nové změny ve světě a informace do cen, často k tomu dochází špatným způsobem. Trhy jsou totiž iracionální, podléhají mediálním vlivům, jsou často naivní a nechají se svádět sentimentem ať už pozitivním, nebo negativním.

Nyní se trhy nechají svádět příběhem svižného poklesu inflace v USA na dvouprocentní úroveň, snížením úrokových sazeb Fedu již v letošním roce a takzvaným měkkým přistáním, kdy v důsledku zvýšení úrokových sazeb nedojde k recesi. V této myšlence jsou navíc trhy podpořené vládou USA, která různými způsoby ve volebním roce stimuluje ekonomiku a hledá způsoby, jak zvýšit bohatství (alespoň naoko) svých voličů.

Nicméně i americký Fed vábí tímto příběhem, když doteď nevystupoval proti trhům a odmítal uznat, že pokles inflace začal stagnovat. Výsledkem byly akciové trhy na svých historických maximech, měsíce trvající nepřetržitý růst a ignorance investorů vůči údajům, které by tento příběh nepodporovaly.

Ovšem jeden z prvních trhů, který začal proti této ignoranci výrazně vystupovat, je trh zlata. Ten zažil v posledních týdnech exponenciální růst a v BHS se obáváme, že se jedná o symptom rostoucích inflačních očekávání a značí to padající kredibilitu amerického Fedu. Na tento popud a na popud březnové inflace v USA, která byla znovu horší, než se čekalo, se ke zlatu připojil i trh dluhopisů. Výnosy na vládních dluhopisech USA začaly razantně růst. Teprve to přesvědčilo akciový trh, že celý výše popsaný příběh má své trhliny a že inflace možná nepůjde k dvouprocentnímu cíli hladce.

Nyní tak americké akcie rapidně sestupují ze svých maxim a Fed teď nemá na výběr než uznat svoji chybu a postavit se k inflaci seriózněji. Trhy nyní vedou ruku Fedu, nikoli naopak, a proto v letošním roce nemusí dojít k žádnému snížení úrokových sazeb, pokud inflace bude i nadále odolná.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist