Vítězným snímkem letošního ročníku fotografické soutěže World Press Photo se stal snímek truchlící Palestinky, která drží v náručí tělo své mrtvé pětileté neteře zabalené do bílé látky. Fotograf agentury Reuters Muhammad Sálim ho pořídil 17. října 2023 v nemocnici ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy, oznámili pořadatelé.

V Pásmu Gazy na začátku října propukly boje mezi izraelskou armádou a palestinským hnutím Hamás. Izrael operaci v Gaze zahájil v reakci na teroristický útok Hamásu na jih Izraele.

Pořadatelé soutěže během slavnostního vyhlášení v Amsterodamu připomněli nebezpečí, jakému fotoreportéři během pokrývání válečných konfliktů čelí. Od začátku války v Pásmu Gazy již zemřelo 99 novinářů a zaměstnanců médií, píše s odvoláním na ceremonii Reuters.

Devětatřicetiletý Sálim žije v Pásmu Gazy, pro agenturu Reuters pracuje od roku 2003. Za svou práci již získal dílčí ocenění World Press Photo v roce 2010.

Porota uvedla, že letošní vítězný snímek byl „pečlivě a s respektem komponován a nabízí zároveň metaforický i doslovný pohled na nepředstavitelnou ztrátu“.

„Měl jsem pocit, že snímek vystihuje širší smysl toho, co se v Pásmu Gazy dělo. Lidé zmateně pobíhali z jednoho místa na druhé, obávali se o osud svých blízkých a tato žena upoutala mou pozornost, jak držela tělo malé holčičky a odmítala ho pustit,“ řekl o svém snímku Sálim, když byla fotografie v listopadu poprvé zveřejněna.

Vítězný snímek World Press Photo
Vítězný snímek World Press Photo
Foto: Reuters/Muhammad Sálim

Porota soutěže letos hodnotila více než 61 tisíc snímků, které do klání poslalo 3851 fotografů ze 130 zemí. Hlavního vítěze z nejlepších regionálních snímků vybírala globální porota, v jejímž čele usedla hlavní fotoeditorka britského deníku The Guadian Fiona Shieldsová.

Každý z 24 regionálních vítězů dostane vedle trofeje také finanční cenu 1000 eur (25 000 korun), jejich práce budou zahrnuty v katalogu výstavy, který je distribuován po celém světě. Celkový vítěz soutěže dostane navíc 5000 eur (126 tisíc korun) a fotoaparát FujiFilm GFX100 II.

Vítězné fotografie budou od pátku vystavené v kostele De Nieuwe Kerk v Amsterodamu, který je místem korunovace a svateb nizozemských králů. Výstava pak poputuje po celém světě, včetně Londýna, Říma nebo Berlína. Zastávka v Praze ohlášená není.

Loni se vítězným snímkem stala fotografie z rozbombardované porodnice v jihoukrajinském Mariupolu od ukrajinského fotoreportéra agentury AP Jevhena Maloletky. Ten zachytil smrtelně zraněnou těhotnou ženu, kterou záchranáři odnášejí na nosítkách.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist