Český poslanec Evropského parlamentu (EP) Martin Hlaváček (za ANO) se snaží mezi kolegy v EP získat podporu pro zpřísnění režimu dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Informoval o tom server Politico s odvoláním na své zdroje. EP má v úterý hlasovat o prodloužení pozastavení cel a kvót na zemědělský dovoz z Ukrajiny. Podle serveru Politico Hlaváček stejné změny navrhl už dříve, ale podpořila ho jen malá skupina europoslanců.

Server Politico napsal, že pokud Hlaváček získá dostatečnou podporu, může celý proces zkomplikovat, respektive zastavit. Současná pravidla vyprší 5. června, krátce před volbami do Evropského parlamentu.

„Pokud by změny prošly, nebude žádná dohoda o liberalizaci obchodu s Ukrajinou do konce mandátu (tohoto europarlamentu) a budou zavedeny opět předválečné tarify,“ napsala serveru Politico švédská europoslankyně Karin Karlsbrová z frakce Renew Europe, jejíž součástí je i Hlaváček a další europoslanci zvolení za hnutí ANO.

Europarlament a Rada EU dosáhly počátkem tohoto měsíce předběžné dohody o pozastavení dovozních cel a kvót na dovoz ukrajinských zemědělských produktů o další rok, do 5. června 2025. Toto opatření zavedla EU v roce 2022 po ruské invazi na Ukrajinu, aby podpořila ukrajinské zemědělce. Posléze ale tuto výjimku někteří kritizovali s tím, že poškozuje unijní zemědělce.

Začátkem tohoto měsíce se vyjednávači členských zemí EU a Evropského parlamentu dohodli, že dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude pokračovat bez cel a kvót, ale zavedou se určitá omezení, která mají pomoci unijním zemědělcům. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.

Server Politico napsal, že Hlaváček se snaží získat co nejvíce europoslanců pro svůj návrh, který je podle něj „příznivý pro Ukrajinu“ a zároveň pomůže unijním zemědělcům. Proti se ale už vyslovilo i několik europoslanců z liberální frakce Renew Europe, jejímž členem Hlaváček je.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist