Bývalý poslanec TOP 09 Dominik Feri půjde za znásilnění dvou dívek a pokus o znásilnění další na tři roky do vězení. Trest mu v pondělí potvrdil odvolací soud. Rozhodnutí je pravomocné. Sedmadvacetiletý Feri, který kvůli trestnímu řízení rezignoval na poslanecký mandát a opustil politiku, se dovolá k Nejvyššímu soudu. Obvinění ze sexuálního násilí odmítá.

Podle předsedy odvolacího senátu pražského městského soudu Libora Vávry byly všechny napadené dívky mladé, nesporně relativně nezkušené, vstup do většího světa pro ně byl lákavou výzvou a trpěly nejistotami, případně i psychickými problémy. Násilí vyvinuté proti nim nemuselo být podle Vávry razantní. „Souhra okolností, která ovšem byla vytvořená panem Ferim, vedla k tomu, že postavení obětí bylo v danou chvíli velmi zeslabené,“ uvedl soudce.

Vávra připomněl, že za každé ze dvou dokonaných znásilnění hrozilo Ferimu dva až deset let vězení. „S ohledem na rozsah trestní sazby nelze uložený trest označit za nepřiměřeně přísný. Nebyl prostor pro modifikaci trestu ve prospěch Dominika Feriho,“ řekl soudce. Podmíněný nebo jiný alternativní trest podle něj nebyl na místě kvůli společenské škodlivosti Feriho jednání. Jedinou polehčující okolností je dosavadní beztrestnost obžalovaného. Vávra zároveň odmítl, že by Ferimu v trestním řízení uškodilo, že je veřejně známým politikem.

„Žít v právním státě znamená respektovat i ty rozsudky, se kterými bytostně nesouhlasíme, a o věcech, které se nikdy nestaly. Mohu jenom uvést, že ve věci bude přirozeně podáno dovolání. Trvám si na tom, že k žádnému znásilnění nikdy nedošlo,“ sdělil Feri stručně novinářům při odchodu z jednací síně.

Dva dokonané skutky znásilnění se podle rozsudku staly ve Feriho žižkovském bytě. Tehdejší mladý teplický radní, student práv a populární influencer tam údajně v březnu a listopadu roku 2016 líbal a osahával dvě dívky přes jejich nesouhlas a následně s nimi prováděl různé sexuální praktiky. Jedné z nich bylo v té době 17 let. V roce 2018 se pak Feri podle rozsudku pokusil o další znásilnění, když se snažil líbat a osahávat stážistku, kterou si coby poslanec přivedl do sněmovny.

Feri v pondělním odvolacím zasedání zpochybňoval věrohodnost dívek. Dva ze skutků popřel, třetí označil za dobrovolný sex. Obvodnímu soudu vytkl, že nepředvolal jím navržené svědky, že vycházel z neobjektivních znaleckých posudků a že se nevypořádal s existující judikaturou. Žádal, aby odvolací senát odsuzující rozsudek zrušil a aby ho osvobodil, případně aby kauzu vrátil k novému projednání.

Státní zástupce Aleš Cimbala v pondělí Ferimu vyčetl nulovou sebereflexi, teatrální vystupování a přesouvání viny na oběti. Připustil, že pro doposud bezúhonného člověka je tříleté vězení přísným trestem, nikoliv ale nepřiměřeně přísným. „Já se velmi divím, že je mi vyčítán nedostatek sebereflexe. Nemohu se omlouvat za něco, co se nikdy neodehrálo,“ reagoval v zaplněné jednací síni Feri.

Napadeným ženám má Feri zaplatit dohromady 510 000 korun, jedné z nich dalších 33 000 korun za psychoterapii. Dívky se odvoláním domáhaly vyššího odškodného, odvolací senát jim ale přiznal navíc pouze patnáctiprocentní úrok z prodlení běžící od doby, kdy se Feri o požadovaných částkách dozvěděl. Se zbytkem nároků dívky odkázal do občanskoprávního řízení.

Právní zástupkyně poškozených Adéla Hořejší uvedla, že je ráda, že došlo k „validaci“ prožitků obětí. „Je to pro ně nejvýznamnější pojmenování, ony potom mohou svoji negativní zkušenost lépe zpracovávat. Společnost jim dala za pravdu poté, co mnoho měsíců, několik let, čelily neustálému zpochybňování ze strany pana obžalovaného, bagatelizaci, zesměšňování a opravdu někdy i hrubému ponižování,“ řekla novinářům. Dnešní rozhodnutí je podle ní dobrou zprávou pro oběti podobných činů i do budoucna.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.