S diskusemi o reformách penzijního systému má Česko dlouholeté zkušenosti. S jejich realizací v podstatě pouze jednu, která navíc dopadla neslavně. Neobstála totiž v soukolí politického cyklu, stejně jako jiné významné kroky přinášející své ovoce daleko za hranicí jednoho volebního období. Problém našeho penzijního systému však není až tak vzdálený, jak by se mohlo zdát z demografických prognóz, protože my tento problém máme už nyní.

Navzdory rekordní zaměstnanosti a téměř nejvyšším sazbám sociálního pojistného dosáhl deficit důchodového účtu v loňském roce 73 miliard korun. A o nic lépe zatím nevyznívají ani letošní průběžné výsledky. Každý měsíc totiž chybí osm miliard korun, které samozřejmě zafinancuje státní rozpočet, respektive věřitelé na finančním trhu. Letošní manko může – pokud nedojde k prudkému růstu mezd – dosáhnout 90 miliard korun, které si vzhledem k situaci v rozpočtu znovu vypůjčíme. Při hypoteticky příznivé čtyřprocentní sazbě tak mohou jen poslední dva deficity stát každý další rok na úrocích 6,5 miliardy, které zaplatíme – jak jinak než na dluh.

Problém nerovnováhy systému nevyřeší ani zdanění dohodářů, ani vyšší pojistné u živnostníků. Obojí je jen malou náplastí, která ve druhém případě navíc ještě navýší výdaje na penze v budoucnu. Vlastně všechny aktuální návrhy jsou jen souborem poměrně malých parametrických změn, které se nemusí líbit lidem, kterých se teprve mají týkat, ale stále jde vlastně jen o drobnosti ve srovnání s náklady dalšího nicnedělání.

Je to možná až příliš banální, protože bez reforem bude nutné zvyšovat daně, přesměrovat peníze z jiných resortů nebo se do (ne)konečna zadlužovat. Případně otevřít hranice ekonomickým migrantům. Nikoliv stovkám tisíc, ale postupně rovnou milionům, pokud bychom si chtěli udržet demografické poměry alespoň na úrovni loňského roku. Nebo jako již tradičně nemusíme dělat nic, případně dál diskutovat či snít o zázračném boomu naší ekonomiky a zdaňování robotů.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.