Po více než deseti letech si může bývalá matrikářka hlavního města Markéta Svobodová oddychnout. Městský soud v Praze ji toto pondělí definitivně zprostil obžaloby, podle které měla v roce 1999 spolu se svou nadřízenou Ivanou Odarčenkovou neoprávněně vrátit české občanství Josefině Czerninové. To následně umožnilo miliardové restituce majetku rodu zejména v jižních a západních Čechách.

„Věc je naprosto jednoznačná, trestného jednání se nedopustila,“ konstatovala předsedkyně Jaroslava Lišková. Odkázala přitom na rozhodnutí Ústavního soudu, jenž se obou dříve odsouzených žen zastal a jejich stíhání označil za nepřijatelné.  

Pravomocných zprošťujících rozsudků si obě ženy v minulosti vyslechly několik. Ve třetím v pořadí v září 2019 Městský soud v Praze dokonce nebývale ostře zkritizoval ministerstvo vnitra, policii a státní zastupitelství – podle něj se účelovým stíháním obou úřednic snažily vydání majetku jedné z větví rodu Czerninů zvrátit.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Z čeho soudy dovodily, že stíhání úřednic bylo účelové
  • Kdo a jak se snažil restituce majetku Czerninů zvrátit
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.