Posunout evropskou ekonomiku směrem ke klimatické neutralitě má pomoci EU Taxonomie. Jde o nástroj, který umožňuje definovat udržitelnost investic. Problémem ale je, že kritéria v Taxonomii obsažená nejsou jednoznačná. Česká rada pro šetrné budovy proto vypracovala dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie, který sjednocuje metodiku hodnocení projektů. Určen je jak pro developery, tak pro banky.

EU Taxonomie představuje klasifikaci investice nebo půjčky, zda je, či není ekologická. Obsahuje technická screeningová kritéria, která se odvíjejí od účelu využití financí, tedy zda jde o výstavbu nových budov, významnou rekonstrukci stávající budovy nebo akvizici objektu.

„Klasifikace tak jednotně po celé Evropské unii vstupuje do postupně povinného nefinančního reportingu firem, ale i finančních institucí,“ upřesňuje Petr Vogel, člen České rady pro šetrné budovy a partner poradenské společnosti EkoWATT.

Analýza ISFC

V praxi to znamená, že pokud například developer podléhá povinnostem nefinančního reportingu, neboli ESG reportingu, zaměřeného na environment, social a governance, pak by měl zveřejnit i podíl budov, které ekologicky staví, renovuje nebo kupuje. Na tyto aktivity si půjčuje kapitál v bance, která opět vykazuje podíl „zeleného financování“ ve své nefinanční zprávě.

Tlak, aby projekty budov byly v souladu s taxonomií, bude velký.

Obě strany, tedy ani banka ani developer, sice nemají regulatorní povinnost být v souladu s EU Taxonomií, zveřejňují‑li ale informace o svém ekologickém chování, pak by to mělo být právě podle Taxonomie.

Z hlediska EU Taxonomie se sleduje celkem šest vytyčených cílových oblastí

Kritéria umožňují různý výklad

O soulad s EU Taxonomií se opírají i unijní dotace nebo dluhopisový standard EU Green Bond standard. „Vzhledem k tomu, že jsou nefinanční zprávy veřejné, očekává se, že tlak na to být v projektech budov v souladu s taxonomií bude postupně velký,“ tvrdí Petr Vogel. Tempo, jakým se bude EU Taxonomie prosazovat, je ale nyní obtížné odhadovat.

Udržitelnost v praxi

Stáhněte si přílohu v PDF

Komplikací však je, že technická screeningová kritéria EU Taxonomie jsou formulována mnohdy velice obecně a široce. Umožňují tak různý výklad posouzení i přísnosti dopadu na návrh nebo akvizici budov. Česká rada pro šetrné budovy proto vypracovala zásadní dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie určený jak pro zadavatele a zpracovatele, tedy developery, architekty či investory, tak pro banky a auditory.

„Díky tomuto dokumentu, byť je nezávazný, by se mělo předejít na jedné straně příliš přísnému a finančně nákladnému výkladu, na druhé straně bitvě papírových posudků bez skutečného dopadu na kvalitu budovy,“ vysvětluje Vogel s tím, že dokument také navádí na možné přístupy, zdroje informací a provazuje s podmínkami závazné české legislativy. Identifikuje též, jak má vypadat důkaz plnění kritérií a jaké podrobnosti poskytnout.

„Nyní rada zajišťuje podporu dokumentu od předních developerských firem a bank s cílem dosáhnout obecného uznání výkladu jako platné metodiky pro český trh. Získávání podpory bude průběžné a předpokládám, že po první masivnější vlně budou přibývat další organizace,“ říká Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Udržitelnost v praxi.

Z hlediska EU Taxonomie se sleduje celkem šest vytyčených cílových oblastí

Analýza ISFC

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist