Vnitřní stěnu moderního skladu na východě Prahy zdobí obrovská česká státní vlajka, v regálech jsou vyskládané součástky dronů několika velikostí a uvnitř zaparkovaná černá dodávka se již chystá na další nebezpečnou pouť dál na východ. Za její volant usedá také Jan Veverka, podnikatel a investor, který přesně před půlrokem dotáhl životní obchod – za vyšší stovky milionů korun prodal svůj podíl v internetovém obchodníkovi s letenkami Kiwi.com – a byznys vyměnil za úplně jiné poslání.

Společně s hercem Ondřejem Vetchým a bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým totiž založil Skupinu D. Spolek organizuje sbírku na nákup dronů, které následně pomáhají ukrajinským obráncům v bojích s ruským agresorem. A Veverka, někdejší privátní bankéř Citibank, byznysový spojenec exšéfa ČEZ Martina Romana, extajemník generálního ředitele Českých drah a někdejší vydavatel týdeníku Hrot (na kterém s ním spolupracoval i autor tohoto textu – pozn. red.), je jedním z těch, kteří dodávku naloženou až 600 drony na Ukrajinu osobně prakticky každý týden vozí. Detaily cesty a její trasu z bezpečnostních důvodů pochopitelně medializovat nechce, dobře ví, že může být logickým cílem Rusů i jejich sympatizantů.

„Víme, že největší riziko je zejména na ukrajinském území, ruská operace na území Česka nebo jiného evropského státu tolik pravděpodobná není,“ prohodí klidným hlasem muž, který rozhodně není klasickým bílým límečkem a který v souvislosti s válkou na Ukrajině spontánně zatoužil pomáhat a zároveň zažít válečné dobrodružství. Veverka totiž není jen ostrým byznysmenem, ale také skutečným vojákem. Je zkušeným členem aktivních záloh s hodností podplukovníka, v rámci kterých sloužil u českých speciálních sil. S nimi má za sebou také ostré mise v Afghánistánu i africkém Mali.

O těchto svých aktivitách dlouho veřejně nemluvil, teď je ale přiznává i kvůli Skupině D, jejíž úspěch podle jeho slov vyvolal pnutí mezi ostatními sbírkami i některými politiky. A případné mýty kolem jeho osoby by mohly projektu uškodit. Veverka jakožto dlouholetý člen ODS platí za vlivného muže politického zákulisí, navíc s přesahem do vrcholného byznysu i bezpečnostních složek. I proto je jeho současný projekt s drony pod drobnohledem nejen jeho politických konkurentů.

Je to půl roku, co jste definitivně vystoupil z prodejce letenek Kiwi.com, ohlásil stažení z byznysového života a spoluzaložil Skupinu D. Co vás dnes zaměstnává nejvíce?

Tak především, ačkoliv si samozřejmě nedávám výplatu, tak jsem se stal de facto na plný úvazek zaměstnancem zmiňované neziskovky Skupina D, která pořádá veřejnou sbírku na FPV drony (drony s kamerou a online přenosem do brýlí operátora dronu – pozn. red.) pro bránící se Ukrajinu. Byznysově se stále držím svého plánu, kterým je ořezat investiční portfolio na jednu, maximálně dvě investice, část prostředků držet v nemovitostech a mít připravenou hotovost pro případ, že by se objevilo něco hodně zajímavého.

Takže stále platí, že vaší hlavní investicí zůstane podíl ve společnosti BigBoard?

Ano, BigBoard je hned z několika důvodů společnost s obrovským potenciálem. Za prvé má skvělý management. Kdybych si v roce 2020, když začal covid, vzal příklad z Richarda Fuxy (šéf BigBoardu – pozn. red.) a aplikoval jeho přístup na firmy u mě ve skupině, náklady spojené s covidem bych měl menší. Richard byl prostě tvrdý, na nic nečekal a hned v prvních dnech začal brutálně řezat náklady. Z průšvihu udělal příležitost a vyšlo mu to. No a za druhé, ačkoli billboardy jsou stále brány za něco negativního, je v té branži obrovský potenciál související s digitalizací. V České republice máme digitalizována nějaká tři až čtyři procenta reklamních ploch. V západním světě je to více než 25 procent a toto číslo neustále roste. Někteří lokální politici se snaží tlačit do veřejnosti narativ, že reklama do města nepatří. To je účelová lež. Stačí se zajet podívat třeba do Londýna, Ženevy a dalších měst.

Zároveň z prodeje podílu v Kiwi.com jste utržil odhadem vyšší stovky milionů. Neplánujete nějaké větší investice?

V tuto chvíli ne. Nakoupil jsem nějaké nemovitosti v prémiových lokalitách, kde se do jejich cen nepropisuje tolik volatilita trhu. Protože jsem přesvědčen, že je svět na prahu velké války, koukám se na nemovitosti v zahraničí, a to v zemích s neutrálním statusem. Pořídil jsem něco v rakouských Alpách, porozhlížím se ve Švýcarsku, kde mám rodinu. Ale to jsou vše statické investice, které mi neberou čas. Kromě toho, že si tam uděláte výlet a je tam krásně.

Ale váš plán pro letošní rok byl původně jiný, že ano?

Je to tak. Můj tajný plán pro rok 2024 byla studia v Anglii. Dělat angličtinu, chodit na přednášky na nějaký prestižní bezpečnostní institut. V pondělí ráno odletět z Prahy, v pátek odpoledne návrat, abych byl o víkendu s dětmi. Dva semestry bych dal. Jenže přišla sbírka drony Nemesis a já jsem na plný úvazek ponořený do války na Ukrajině.

Při pohledu na čísla je vidět, že drony Nemesis jsou v současné chvíli zřejmě nejúspěšnější veřejnou sbírkou, která se zabývá pomocí Ukrajině. Za posledních šest měsíců nikdo nevybral více.

To číslo je zkresleno těmi šesti měsíci. A také s čím se porovnává. V této chvíli vybraných 173 milionů korun je opravdu hodně a musím říci, že i nás tento úspěch překvapil. Nicméně v absolutních číslech to tady od února 2022 s pomocí Ukrajině válcuje Člověk v tísni, Post Bellum, Dárek pro Putina. Každý dělá něco, dohromady to tvoří určitý celek pomoci české občanské společnosti napadené Ukrajině. My jako Skupina D, která organizuje sbírku Nemesis, tak jsme orientováni na pomoc ozbrojeným složkám Ukrajiny a přenos know-how z války na Ukrajině do prostředí Armády ČR. Samozřejmě nám pomohla populární tvář Ondřeje Vetchého a také záštity oblíbeného šéfa AČR Karla Řehky a šéfa Vojenské kanceláře prezidenta republiky, pana generála Radka Hasaly.

Jaký je rozdíl mezi tím, řídit firmu a neziskovku? Přece jen jsou to výrazně odlišné světy.

Když něco dělám a mám to dělat pořádně, musím tím žít. Teď žiju Skupinou D a její pomocí napadené Ukrajině. Rozdíl je v tom, že když podnikáte, tak peníze, se kterými hospodaříte, jsou vaše. Vaše riziko, vaše reputace. Tady do toho dávají peníze desetitisíce lidí, kteří vám věří, že to, jak to děláte, děláte správně. Do toho se sbírkou spojili svá jména významní lidé, o kterých jsem již mluvil. Je to obrovská odpovědnost.

Co to konkrétně obnáší?

Nad rámec zákonných povinností jsme pod stálým dohledem auditora z velké čtyřky. Přičemž jde i do rozpadu cen, za které nakupujeme. Co se týká mě, tak na drtivou většinu mailů, a že jich je nekonečno, odpovídám já sám, protože nechci, aby byl někdo, kdo nás třeba podporuje, zklamaný. Anebo aby mi neutekl nějaký zajímavý podnět. Samozřejmě mám výhodu, že ve správní radě Skupiny D sedí bratři Kroupové z organizace Post Bellum. Jejich zkušenosti, to, že jim můžu kdykoli zavolat a zeptat se na radu, to prostě pomáhá.

To skoro vypadá, že ve spolku pracujete sám?

To určitě ne. Milan Mikulecký je v tom se mnou, dává tomu obrovskou část svého času. Ondra Vetchý, ačkoli je neskutečně vytížen, učí na vysoké škole, hraje, natáčí, tak je vždy minimálně na telefonu. Ostatně on je člověk, který když jde o Českou republiku, neříká ne. A v případě pomoci Ukrajině jde bezpochyby o Českou republiku. No a stejně tak další náš člověk je stále přítomen na Ukrajině. Bez toho to nelze dělat. 

Jan Veverka (48)

Vystudoval soudobé dějiny na FSV UK a bezpečnostní studia na CEVRO Institutu.

Pracoval pro Citibank a České dráhy. V roce 2011 založil investiční skupinu Touzimsky Kapital, která investovala do skupiny BigBoard, společností Kiwi.com, Unigeo a dalších.

Je podplukovníkem aktivních záloh Armády ČR a má za sebou bojové mise v Afghánistánu a Mali.

Na konci roku 2023 s Ondřejem Vetchým, Milanem Mikuleckým a bratry Kroupovými (Post Bellum) založil neziskový spolek Skupina D, který má za cíl dodat desetitisíce FPV dronů napadené Ukrajině.

Hrál hokej v mládežnických kategoriích, hraje na pozoun, má tři syny.

Médii proběhlo, že zakladatelům sbírky bylo hlavně na začátku vyhrožováno. Pokračuje to?

Tato nepříjemná etapa je víceméně za námi. Útoky ruské páté kolony a dezolátů měly za následek jen více dárců našemu spolku. Ta korelace tam byla evidentní. Teď se spíš setkáváme s pomluvami, takovéto „bůh ví, jak to je, říká se, slyšela jsem, drony jsou nekvalitní atd.“. To už nejde od ruské páté kolony, ale od lidí napojených na neziskovky nebo politiku. Každý má svůj důvod, lidsky to dovedu pochopit. Práce pro neziskový sektor je pořád práce za mzdu a hypotéka se neptá. Taktéž není tajemstvím, že jsem 25 let v ODS, sice neaktivní člen, ale stále platí, že v politice máte nejvíce nepřátel ve vlastní partaji. A nakonec česká závist. Tenhle mix mi teď otravuje život.

Řešíte to nějak?

Chce to trpělivost. Soustavně s kolegy vysvětlujeme, že to, jak to děláme, je správně a že informace, které pouštíme ven, nesmějí za žádnou cenu ohrozit operační bezpečnost projektu. Nakonec stejně jako v byznysu ukázaná platí a za nás mluví čísla. Teď tam máme nějakých 7000 kusů. V červnu překonáme původní hranici 10 tisíc FPV dronů, které ochutnaly ukrajinský vzduch. V červenci, srpnu a září pak ještě výrazně logisticky přitvrdíme.

Jak přitvrdíte?

Proti prvním dvěma kvartálům roku zvedneme měsíční dodávky o 80 procent, možná víc.

Mluvil jste o tom, že jste 25 let v ODS, máte politické ambice? Přece jen za dva roky vám bude 50 let, máte na to dost zkušeností i sil, ne?   

Vidíte, a já si připadám v poslední době dost vytavenej. Když točíte Ukrajinu takřka každý týden a trvá to rok, tak toho máte plné zuby. Každopádně politické ambice opravdu nemám. Také mi není úplně po chuti být nasvícen, což v politice jste. Teď jsem musel kvůli sbírce přiznat příslušnost k armádě nad rámec aktivních záloh, účast na bojových misích speciálních sil. Věc, kterou jsem sdílel jen s nejbližším okolím. Souvisí to i s mou bezpečností. Voják je pro mnohé cíl. Nejen ve válce.

S vaším životopisem z vrcholného byznysu i bojových zahraničních misí v domácí politice moc lidí není.

To asi není. Politiku pozoruji, píšu si pomyslné poznámky. Vím, že politika je řemeslo jako každé jiné a najdete tam mnoho chytrých a charakterních lidí. Jenže stejně tak tam vidím bezcharakterní individua, a to na obou stranách politického spektra.

DR 7893 original 9006f1
Jan Veverka v prostorách skladu, kde Skupina D vypravuje vozy s drony směr Ukrajina. Za půl roku jich odvezli přes sedm tisíc. 
Foto: Honza Mudra

Můžete být konkrétnější?

Asi takhle, uvědomuji si, že ten oportunismus a pokrytectví ke specifické práci politika víceméně patří. Ale teď zrovna sleduji jeden odporný příběh v relativně blízkém okolí a musím přiznat, že na tohle bych asi neměl žaludek. Čili já a vstoupit do politiky? Tak to jen v sebeobraně.

Narážíte na váš údajně komplikovaný vztah, který máte s ministryní obrany Janou Černochovou?

Narážím na pomluvy a další pomyslné házení klacků pod nohy naší sbírce. Taktéž narážím na dehonestační kampaň, která byla připravena na náčelníka generálního štábu armády, generála Řehku, a to v souvislosti s jeho novou partnerkou. Co se týká Jany Černochové, známe se celkem dobře 20 let, ale určitě s ní žádný vztah nemám, natož komplikovaný.

Naznačíte, kde drony nakupujete a od koho?

Je potřeba podotknout, že tento segment trhu ve velikosti, v jaké je dnes, před dvěma lety na světě neexistoval. Válka na Ukrajině ukázala nový směr využití do té doby běžných hraček pro děti. Od začátku spolupracujeme s partou lidí, kteří patří k tomu nejlepšímu v FPV dronech na světě. Tyto lidi zastupuje člověk, kterého znám mnoho let, je to bývalý voják, je nositelem státního vyznamenání za hrdinství. Chápe náš specifický přístup, rozumí našemu plánování. Na Ukrajině máme své lidi, kteří sbírají požadavky na specifikaci FPV dronů u našich partnerů v ozbrojených složkách. Tyto požadavky my přenášíme na našeho dodavatele. Ten shání díly po celém světě, dále vše upraví dle požadované specifikace, jak hardware, tak software. Celá logistika je provázaný systém postavený na důvěře a profesionalitě.

Objem peněz, se kterými dnes operujete, je opravdu velký. Jak probíhá kontrola, že nedochází k nějakým finančním únikům a že drony končí tam, kde mají?

Za prvé, systém kontroly veřejných sbírek v Česku je přísný. Představa, že je snadné peníze z účtu sbírky někam ulít, je mimo. Každá výdajová položka je kontrolována příslušným pracovníkem, v našem případě Magistrátu hl. města Prahy. Jak jsem již zmiňoval, navíc jsme pod stálým dohledem mezinárodního auditora z velké čtyřky. Lidé v našem neziskovém spolku jsou pod prověrkami NBÚ. Drony se vyvážejí jako materiál dvojího užití, což je neskutečná papírová válka, jejíž součástí jsou ministerstva průmyslu a zahraničí, celníci. Když vám vše nesedí, neodvezete na Ukrajinu nic.

Cílem je avizovaných 20 tisíc dronů, nebo budete plány navyšovat?

V tuto chvíli ano. Až se to číslo bude blížit naplnění, správní rada Skupiny D rozhodne, co bude dál.

Berete Skupinu D jako váš životní projekt?

Určitě to neberu jako svůj životní projekt. Beru to jako něco, co mě potkalo na mé cestě životem, mám díky tomu kolem sebe skvělé a stejně nastavené lidi a především pomáháme napadené zemi proti brutálnímu agresorovi. Více černobílá válka na Ukrajině být totiž nemůže.

Sám jste řekl, že voják je pro mnohé cíl. Cíl z vás dělá i tato iniciativa. Máte tři děti, neříkáte si někdy, že příliš hazardujete s bezpečností vás a vašich dětí?

Předně, nejsme jediní v pomoci Ukrajině. Každý jeden člověk, který se rozhodne pomáhat na Ukrajině, vozí tam materiál a další potřebné věci, tak projevuje v mých očích určitý druh statečnosti. Co se týká nás jako spolku, máme nastavena určitá bezpečnostní pravidla. Například s informacemi, které zveřejňujeme, pracujeme jinak než ostatní neziskovky. A co se týká mě, tak nemám na výběr. Stojím proti zlu a věřím, že mí kluci to pochopí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist