Sportovní výsledky bývají kombinací tvrdé dřiny a trochy štěstí. Na první pohled by ekonomické bohatství nemělo hrát zásadní roli. Dřít dokáže i chudý sportovec, někdy dokonce možná i více. Slyšeli jsme o těžkých ekonomických poměrech, ve kterých s hokejem začínal střelec našeho nejdůležitějšího gólu ve finále mistrovství světa. Jistě, hokej potřebuje trochu víc soukromého bohatství aspoň v začátcích, „kapitálové vybavení“ je drahé, ale při projevené dřině postupně s vybavením pomůžou i ostatní.

To je jednotlivec. Co ale nejvyšší souboj národních týmů? Rozhoduje ekonomika tam? Možná víc, než bychom čekali. Nejbohatší zemí na šampionátu byly USA. Mají ekonomiku větší než zbylých 15 států dohromady. Dokonce i kdyby na šampionátu byla ještě další osmičlenná skupina C, bohatá jako naše skupina A, pořád by byly USA větší ekonomikou než zbylých 23 týmů dohromady. Hlavně proto to jsou USA (spolu s několika kanadskými týmy), kdo trénuje rozhodující hráče na mistrovství.

Když se podíváme na výsledky očima HDP na obyvatele v jednotlivých zemích, tak zjistíme, že naše skupina A k sobě losem svedla země v průměru o třetinu bohatší než ve skupině B. Z té chudší skupiny postoupily do play-off jen ty nejbohatší země. Až na jednu výjimku (místo Slovenska by podle tohoto pravidla měla postoupit Francie). Z bohatší skupiny postoupily ty nejchudší země. Až na jednu výjimku (místo Švýcarska mělo postoupit Rakousko). V prvním kole play-off vždy bohatší země porazila tu chudší. Až na jednu výjimku (Česko porazilo USA). Do semifinále postoupily jen země z té bohatší skupiny. Až na jednu výjimku (Švédsko).

Tak hovořila data ve čtvrtek večer. Kdo by tehdy věřil na sílu ekonomie, a vsadil by si v každém kole na pravidlo „bohatší zvítězí, až na jednu výjimku“, mohl odhadnout celkové pořadí na turnaji a vyhrát. V semifinále porazila bohatší země tu chudší, až na jednu výjimku (porazili jsme Švédy). No a v utkáních o 1. a o 3. místo opět zvítězila na hlavu bohatší země (Švédsko nad Kanadou) – až na jednu výjimku… Od té nejchudší země Skupiny A, ale s hokejem jedinečně výjimečným.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist