Burzy se stále vezou na vlně euforie. Poslední růstový impulz jim poskytly výsledky společnosti Nvidia. Ty pomáhají udržovat ve hře „AI-narativ“, tedy tezi o rychlém nástupu umělé inteligence a jejím pozitivním vlivu na korporátní výsledovky. Na trhu vládních dluhopisů se odehrává opak. Ceny padají (tj. výnosy rostou), protože se správci peněz obávají Fedu. Je odlišný vývoj na akciích a bondech udržitelný, nebo ohlašuje blížící se korekci?

Jelikož akcioví investoři upínají naděje k AI, začali ignorovat monetární politiku. Fed již není jedinou hybnou silou. Naproti tomu dluhopisy současný boom okolo umělé inteligence přímo neovlivňuje, a proto více podléhají rozmarům centrálních bankéřů. Vzhledem k ne zcela oslnivým zprávám z inflační fronty se víra v rychlé uvolnění měnových restrikcí vytrácí.

V lednu sázeli správci aktiv na šestinásobné snížení úroků během letoška. V tuto chvíli předpokládají pouze jeden „cut“. Opět se tak dostáváme do módu, kdy sazby nejpravděpodobněji zůstanou zvýšené delší dobu. Tento výhled se v dluhopisech zrcadlí. Výnos klíčové desetileté splatnosti se od začátku roku zvýšil o více než půl procentního bodu.

Standardně platí, že vyšší dluhopisové výnosy sráží dolů ocenění akciových trhů. Pokud vezmeme v potaz historické modely, které vycházejí z historických relací mezi cenami akcií a vládních dluhopisů, měl by se S&P 500 aktuálně obchodovat 35 procent pod svou cenovkou. Samozřejmě tyto modely nelze brát doslova a propadat panice. Ilustrují však, že v pozadí aktuálních našponovaných valuací se skrývají euforické předpoklady.

Akcioví investoři věří, že dluhopisové výnosy rychle a razantně propadnou. Dále zůstávají optimističtí ohledně kontinuálního zrychlování tempa růstu korporátních zisků pod vlivem nástupu AI. Vzhledem k neuspokojivému dezinflačnímu procesu a nejistotě ohledně reálné monetizace AI však budou oba předpoklady tvrdě testovány. Zvýšené ceny znamenají, že akcie budou zranitelné vůči sebemenšímu negativnímu překvapení v obou těchto dimenzích.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist