Spojené státy zrušily zákaz poskytovat americké zbraně a výcvik brigádě Azov, ukrajinské elitní jednotce s kontroverzní minulostí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na dnešní sdělení amerického ministerstva zahraničí. Kreml označil krok za „krajně negativní“.

Rozhodnutí Washingtonu pomůže brigádě Azov, známé též jako pluk Azov, překonat pověst krajně pravicové organizace, kterou její velitelé označují za ruskou propagandu. Zrušení zákazu rovněž patrně posílí bojové schopnosti brigády v obtížném období války, kdy Ukrajina trpí nedostatkem munice a vojáků, uvedla AP.

Americké zákony zakazují poskytovat vybavení a výcvik zahraničním vojenským jednotkám nebo osobám podezřelým z hrubého porušování lidských práv. Podle prohlášení ministerstva zahraničí však po důkladné prověrce „nebyly nalezeny žádné důkazy o hrubém porušování lidských práv ze strany 12. brigády Azov“.

„Je to nová stránka v historii naší jednotky. Azov se stává ještě silnější, profesionálnější a nebezpečnější pro okupanty,“ uvedla brigáda v prohlášení na instagramu. „Získání západních zbraní a výcviku ze Spojených států nejenže zvýší bojeschopnost Azovu, ale především pomůže zachránit životy a zdraví příslušníků brigády,“ dodala.

Čech z pluku Azov: Na amputované nohy a ruce vás nepřipraví nic. Možná se tam vrátím

Po začátku ruské rozsáhlé invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se brigáda snažila změnit svůj veřejný obraz tím, že se zbaví kontroverzí ohledně svého ultranacionalistického původu a bude se prezentovat jako efektivní bojová síla.

Vojáci Azovu sehráli na jaře 2022 klíčovou roli při obraně Mariupolu, kde řadu týdnů bojovali proti ruské přesile, v obklíčení a s nedostatkem munice. Na Ukrajině bývají oslavováni jako hrdinové, jejich odpor v mariupolských ocelárnách se stal symbolem ukrajinské houževnatosti ve válce proti Rusku. Pravidelná shromáždění vyzývají k propuštění stovek členů z této jednotky, kteří již dva roky zůstávají v ruském zajetí.

Moskva dlouhodobě vykresluje Azov jako nacistickou organizaci a obviňuje ji ze zvěrstev, aniž by však předložila konkrétní důkazy. V roce 2022 ruský Nejvyšší soud oficiálně označil Azov za teroristickou skupinu.

Původně dobrovolnická jednotka se zformovala v roce 2014 jako prapor Azov, přičemž jejím cílem byl boj proti Ruskem podporovaným separatistům na východě Ukrajiny. Bojovníky tehdy čerpala zejména z řad krajně pravicových kruhů. Později se jednotka rozšířila na pluk a v roce 2023 na brigádu.

Jakkoliv její současní členové odmítají obvinění z extremismu i vazby na krajně pravicová hnutí, Kreml využil původu brigády k tomu, aby svou invazi vykreslil jako boj proti nacismu na Ukrajině.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov rozhodnutí USA zrušit zákaz dodávek zbraní Azovu označil za „krajně negativní“. Krok podle něj ukazuje, že Washington se ve svých pokusech poškodit Rusko nezastaví před ničím, uvedla agentura Reuters.

Čech z pluku Azov: Na amputované nohy a ruce vás nepřipraví nic. Možná se tam vrátím

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist