Hutní společnost Liberty Ostrava, která má problémy a většina jejích provozů půl roku stojí, na sebe podala insolvenční návrh a soud zahájil insolvenční řízení. Podnik je podle informací v insolvenčním rejstříku v platební neschopnosti a má pětimiliardové závazky po splatnosti, které není schopen plnit. Podle svého vyjádření nemá peníze na mzdy a hledá kupce. Vláda by si podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) přála investora, jenž zachová část výroby a udrží v huti velkou část zaměstnanců, s jedním takovým je v kontaktu. O nevyplacené mzdy mohou zaměstnanci, jichž je asi 5000, žádat úřad práce od pondělí, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU‑ČSL).

Zástupce regionu a města vývoj situace nepřekvapil. Třeba Moravskoslezský kraj ale podle hejtmana Josefa Bělici (ANO) nemá možnosti, jak zaměstnancům huti pomoci. Pro kraj i Ostravu považuje za prio­ritu, aby se podnik neprodával po částech a aby i při případném ukončení provozu zůstalo území scelené a nejlépe v rukou státu. Bylo by ho totiž možné využít jako rozvojovou lokalitu, uvedl Bělica.

Ostravský primátor Jan Dohnal (ODS) si myslí, že pro zaměstnance je možné najít v regionu uplatnění na trhu práce. „Drtivá většina lidí, pokud bude chtít, si práci najde, ale bude to logisticky složité,“ řekl. Opak si myslí Bělica, podle nějž bude pro lidi z huti složité najít práci. „Ti lidé jsou kvalifikovaní v hutnictví a obávám se, že Moravskoslezský kraj není schopen tyto lidi absorbovat, aniž by jim klesla životní úroveň a museli do nekvalifikovaných profesí,“ uvedl.

Už dřív se v médiích spekulovalo, že by huť koupil miliardář Jaroslav Strnad z průmyslové firmy CE Industries a zakladatel zbrojovky Czechoslovak Group. Jejich mluvčí Andrej Čírtek ale uvedl, že CE Industries není onou firmou, se kterou je vláda kvůli Liberty v kontaktu.

Zaměstnance vývoj situace ani to, že firma nemá peníze na mzdy, netěší, ale na druhou stranu podle vyjádření některých z nich končí půlroční období nejistoty, kdy nevěděli, co se s firmou bude dít. Podle Jurečky je jim připraven pomoci úřad práce. Sice připustil, že to nebude jednoduché, ale úřad posílí kapacity ostravské pobočky a zahájí evidenci uchazečů o zaměstnání a příjem žádostí o náhradu mzdy. Pracovníci úřadu práce se budou snažit žádosti zpracovat do několika dnů, řekl ve čtvrtek Jurečka v České televizi. Podle šéfa základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petra Slaniny a mluvčího Úřadu práce ČR Martina Buša lidé z úřadu práce budou kvůli pomoci s vyřízením náhrad mezd jezdit i přímo do huti.

Stát bude přes úřady práce vyplácet zaměstnancům firmy tři měsíce jejich mzdu. Firma už dříve v restrukturalizačním plánu uvedla, že její náklady na mzdy činí měsíčně ke 300 milionům korun.

„Aspoň trochu dobrá zpráva je, že se nechystá propouštění, ale chystá se všechno tak, aby firma byla provozuschopná,“ řekl k situaci v huti Slanina. Odboráři zdůraznili, že huť může fungovat jen s kvalifikovanými zaměstnanci a že je nyní klíčové nepodléhat panice a udělat vše pro to, aby firma mohla najít nového majitele a opět fungovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist