Do olympijských her v Paříži zbývají necelé tři týdny. Městu se tak krátí čas, do něhož slíbilo vyčistit řeku Seinu a čistou ji také udržet. V hlavním pařížském toku totiž mají mimo jiné probíhat některé ze sportovních disciplín. Posledních 100 let je nicméně koupání v řece zakázané, jelikož obsahovala splašky a odpadky. 

Prezident Emmanuel Macron se zavázal, že bude v době olympiády díky miliardovým investicím tok tak čistý, že si v něm osobně zaplave společně s pařížskou primátorkou. Nespokojení Pařížané však na slib zareagovali po svém – výzvou ke znečištění Seiny vlastními výkaly.

„To si pište, že ano,“ odpověděl Macron na dotaz reportérů začátkem letošního roku, zda bude v době olympijských her voda v Seině tak čistá, že by si v ní sám zaplaval. K jeho výzvě se později přidala i pařížská primátorka Anne Hidalgová, která za původní den koupání v řece označila 23. červen, jenž je mezinárodním olympijským dnem.

Plán ale poté změnila. Měření v polovině června totiž ukázalo, že je voda v řece stále velmi znečištěná a není bezpečné se v ní koupat. Obsahovala nadlimitní hodnoty bakterií vyskytujících se ve výkalech.

Proč? „Přispět“ mohl i protest některých Pařížanů. Ti se totiž podle místních médií rozhodli politikům koupání v řece ztížit tím, že pomohou už tak velmi špinavou řeku o to více znečistit.

„Vyse*te se do Seiny 23. června pro Macrona a Hidalgovou. Protože poté, co nás oni dostali do s*aček, je načase, aby se oni vykoupali v našich s*ačkách,“ stojí na webové stránce, kterou aktivisté pro tento protest zřídili. Součástí webu je také kalkulačka, do níž mohou lidé zadat vzdálenost svého bydliště od Paříže a na základě toho se dozvědět, který den a ve kterou hodinu mají ideálně vykonat potřebu, aby formou splašků doputovala do města v moment, kdy mají politici v řece plavat. Výzvy se také šířily po sociálních sítích.

Hlavním důvodem protestů je přitom pocit části Pařížanů, že na ně vládnoucí politici zapomínají. „Jsme naštvaní, protože se do olympijských her investují miliardy. A zároveň nechávají chátrat veřejné služby, jako je hromadná doprava, město je špinavé a všude jsou krysy,“ řekl pro zpravodajskou agenturu France 3 údajný hlavní strůjce protestu, který si říká Robert. Kolik lidí se do protestu ve finále zapojilo a zda to mělo vliv na kvalitu vody v řece, není jisté. 

Voda každopádně byla dostatečně čistá až v posledním měření na konci června. Poprvé za poslední týdny bylo ve vodě jen menší množství toxických bakterií. Podle Hidalgové byly výsledky lepší díky tomu, že byly poslední červnové dny ve městě slunné a teplé. Naopak horší kvalita vody je pak ve dnech, kdy prší. 

Podle posledního vyjádření Hidalgové se plánuje jít do Seiny vykoupat po 14. červenci, tedy v průběhu příštího týdne. V médiích zároveň vyzývá prezidenta Macrona, aby se přidal. Podle oficiálních statistik je Seina vhodná ke koupání po dvě třetiny letního období. Do čištění řeky dalo město v posledních letech 1,4 miliardy eur (35 miliard korun).

Před kvalitou vody v řece varovala v dubnu také nevládní organizace Surfrider Foundation, provádějící vlastní měření. Kvalita vody byla podle ní „odstrašující“. Koupání je v pařížské řece oficiálně zakázané od roku 1923, a to nejen kvůli znečištění vody, ale i kvůli rušné lodní dopravě. Plavání v Seině před svědky sliboval už v roce 1988 tehdejší starosta metropole Jacques Chirac, nikdy na něj ale nedošlo.

Olympijské hry v Paříži začnou 26. července zahajovacím ceremoniálem právě na řece Seině. Mimoto se má přímo v ní odehrávat několik sportovních disciplín, včetně triatlonu nebo plavání na deset kilometrů.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist