Novou náměstkyní šéfa Národního bezpečnostního úřadu se stala Monika Zahálková, donedávna výkonná ředitelka České bankovní asociace. Úřad to uvádí na svém webu a Zahálková to potvrdila. „Přijala jsem nabídku nového ředitele Jana Čuřína, který byl jmenován premiérem na začátku května 2024,“ říká s tím, že má chuť zkusit si práci ve státní správě a pomoci vybudovat moderní úřad.

Zahálková podle svých slov nemusela projít výběrovým řízením. „Svůj tým si šéf NBÚ vybírá sám, úřad má zvláštní režim, spadá přímo pod vládu, není pod státní službou, jen platy máme podle tabulek,“ říká. Hlavní náplní NBÚ je udělování bezpečnostních prověrek fyzickým i právnickým osobám a zároveň kontrola nakládání s utajovanými informacemi.

Jako náměstkyně má Zahálková na starosti vše, co se týká provozu úřadu, hospodaření se svěřenými prostředky, legislativní odbor, odbor komunikačních a informačních systémů a část kontroly nakládání s utajovanými informacemi. Manažerka má prověrku na druhý nejnižší stupeň důvěrné, nyní čeká na udělení stupně přísně tajné, aby mohla převzít svou agendu v plné šíři.

Před svým nástupem na NBÚ Zahálková tři roky působila v ČBA, která je dobrovolným sdružením především bank a dalších licencovaných institucí v peněžnictví, má 40 členů. Asociaci vedla v době, kdy celá ekonomika a specificky bankovní sektor čelily obtížným situacím – došlo k pandemii covidu, vypukla válka na Ukrajině, padla Sberbank a došlo k zavedení windfall tax – mimořádné daně z neočekávaných zisků.

Zahálková se většinu profesního života zabývala zaváděním profesionálních standardů v managementech firem. Po zkušenosti z podnikání v rodinné firmě na vybavování interiérů a práci PR manažerky pro Calvin Klein Cosmetics se v roce 2001 stala výkonnou ředitelkou Institutu členů správních orgánů (Czech Institute of Directors). Organizaci v roce 1998 založil bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, zabývá se problematikou corporate governance a prosazuje ověřené standardy správy a řízení společností v Česku, pořádá
školení a poskytuje poradenství.

Coby společníci firmy Industrial Advisors Zahálková s Kulhánkem v roce 2010 dělali pro úřednickou vládu audity manažerských platů ve státních firmách a také prověrku osob v dozorčích radách těchto firem. Cílem bylo prověřit, zda tam mají co dělat – tedy zda rozumí finanční výkazům a zda mají určité právní povědomí. Tuto roli o čtyři roky později převzal nově zřízený vládní Výbor pro personální nominace, který prověřuje zástupce v orgánech státních firem dodnes.

Zahálková byla mezi lety 2018 a 2019 členkou představenstva mediálního domu Economia, kam patří také Hospodářské noviny.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist