Po odstoupení Joea Bidena z kandidatury na prezidenta Spojených států narůstají šance, že nominaci Demokratické strany pro volební klání získá současná viceprezidentka Kamala Harrisová.
Poté co jí Biden a další výrazné osobnosti Demokratické strany veřejně vyjádřili podporu, je její nominace velmi pravděpodobná. Člen vedení strany Alan Clendenin očekává, že převážná většina delegátů Harrisovou podpoří. Byť její šance na konečnou výhru zatím nejsou jasné, hovoří pro ni třeba to, že jde o kandidátku téměř o dvě dekády mladší, než je její republikánský rival Donald Trump.
S rychlým vzestupem dosavadní viceprezidentky se naskýtá otázka, co mohou Američané, a zejména byznys, od případné nové šéfky Bílého domu očekávat – zda půjde o politiku ve stylu „Biden 2.0“, nebo zda by zemi čekal výrazný posun doleva. Případně zda může nastat ještě něco zcela jiného.
V posledních čtyřech letech byly politické názory Harrisové z velké části formované politikou prezidenta, a tak jsou její současné politické postoje v mnoha oblastech nejasné. Když se v roce 2019 pokusila stát se kandidátkou demokratů na prezidentku, prezentovala v kampani silně levicové názory a přikláněla se tím k takzvanému progresivnímu proudu v americké politice – prosazovala výrazné zvýšení daní a omezení těžby plynu a ropy ve prospěch zelených technologií. Také byla pro rozšíření veřejného zdravotního pojištění. Harrisová svou kampaň ukončila v prosinci 2019 ještě před vypuknutím primárek a podpořila Joea Bidena, který si ji později vybral za viceprezidentku. V této pozici pak od některých svých radikálnějších názorů ustoupila.
Co se dočtete dál
- Jsou pro Harrisovou tech společnosti nepřátelé, nebo partneři?
- Jak bude pokračovat v zelené transformaci?
- Bude zvyšovat Američanům daně?
- Co udělá se zdravotním pojištěním?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist