Anglická policie v neděli večer zasahovala proti skupině lidí, kteří zaútočili na hotel ve městě Tamworth u Birminghamu, v němž jsou ubytováni migranti. Přes den se podobný incident odehrál i ve městě Rotherham na severu Anglie. Násilnosti odsoudil premiér Keir Starmer, který na pondělí svolal zasedání vládní komise pro mimořádné události Cobra. Napsal to zpravodajský server BBC News, podle něhož bylo o víkendu zatčeno přes 150 lidí.
Zasedání komise Cobra, v níž se scházejí ministři, státní úředníci či zástupci bezpečnostních a zpravodajských složek, mělo vládě poskytnout aktuální informace o víkendových násilnostech a pomoci připravit reakci pro příští dny.
Starmer po jednání řekl, že proti výtržnostem bude nasazena „stálá armáda“ policejních specialistů a že bude posílen justiční systém, aby se mohl věnovat stovkám zatčených. „Ať je motivace jakákoli, toto není protest. Je to čiré násilí a my nebudeme tolerovat útoky na mešity nebo naše muslimské komunity,“ řekl britský ministerský předseda. „Plná síla zákona dopadne na všechny, u nichž byl zjištěn podíl na těchto činech,“ uvedl Starmer.
Ministryně vnitra Yvette Cooperová BBC před zasedáním Cobry řekla, že se jednání zaměří na to, aby výtržníci za své činy „zaplatili“, a také na zodpovědnost sociálních sítí. „Přijde zúčtování,“ poznamenala Cooperová na adresu výtržníků, pro jejichž útoky na mešity či policisty podle ní neexistuje žádná omluva. Británie podle ní byla o víkendu svědkem „hanebných scén“.
U hotelu Holiday Inn v Tamworthu policie podle svého prohlášení zasahovala proti početné skupině lidí, která na hotel „házela předměty, rozbíjela okna, zapalovala ohně a útočila na policii“. Nejméně jeden policista utrpěl zranění.
Obdobný incident se v neděli stal i na severu Anglie ve městě Rotherham, kde lidé rovněž zaútočili na hotel s migranty. Při střetech utrpělo zranění nejméně deset policistů, jeden z nich po zásahu do hlavy upadl do bezvědomí.
Starmer protesty už v neděli označil za „organizované násilnictví, které nemá v našich ulicích ani na internetu místo“. „Lidé v této zemi mají právo na bezpečí, a přesto jsme svědky útoků na mešity a muslimské komunity,“ uvedl také premiér, který hovořil o krajně pravicovém násilí.
Oliver Coppard, starosta výtržnostmi zasaženého metropolitního hrabství South Yorkshire, v pondělí násilnosti přisoudil „krajně pravicovým gaunerům“. „Jak řekl Keir… myslím, že to byli krajně pravicoví gauneři, kteří zaútočili na jedny z nejzranitelnějších lidí v našich komunitách, a pro to není absolutně žádná omluva,“ řekl Coppard BBC.
Výtržnosti a protesty i na dalších místech Británie vypukly poté, co před týdnem sedmnáctiletý mladík vyzbrojený nožem v taneční škole v Southportu zabil tři dívky a dalších deset lidí zranil. Záhy se na internetu objevily nepravdivé informace, podle nichž útočil imigrant a muslim. Ačkoli podezřelí mladší 18 let nebývají v Británii jmenováni, soud ve snaze zabránit šíření dezinformací rozhodl o zveřejnění totožnosti podezřelého, kterým je Axel Rudakubana. Podle úřadů se narodil ve velšském Cardiffu rwandským rodičům a s islámem nemá nic společného. Případ se nevyšetřuje jako teroristický čin.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist