Za účasti ministra obrany Slovenské republiky byla v srpnu slavnostně otevřena nová linka na plnění munice ve společnosti VOP Nováky. Investice přesahující 10 milionů eur je jen jedním dílkem z mozaiky rozsáhlých investičních aktivit skupiny Czechoslovak Group, jež vedou k tolik potřebnému navýšení výrobních kapacit obranného průmyslu.
Společnost VOP Nováky patří do slovenské větve skupiny Czechoslovak Group od roku 2013. Za tu dobu se z dodavatele munice pro slovenskou armádu vypracovala ve výrobce, který své produkty dodává do 70 zemí světa a domácí zakázky naplňují jen minimální podíl z celkových tržeb.
Investice do nové výrobní linky na plnění munice od 81 do 122 milimetrů není zdaleka první. Celkově již skupina českého podnikatele Michala Strnada proinvestovala od roku 2013 ve VOP Nováky více než 25 milionů eur, tedy 625 milionů korun. Za tyto prostředky byla pořízena mimo jiné nová automatická robotizovaná výrobní linka, zařízení na výrobu cvičné munice či fyzikálně‑chemická laboratoř, protože společnost se kromě výroby věnuje též výzkumu a vývoji.
Skupina CSG
Globální průmyslová a technologická skupina CSG, jejímž majitelem je český podnikatel Michal Strnad, má klíčové výrobní závody v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, Itálii, Indii, Velké Británii a USA a své výrobky vyváží do celého světa. CSG kontinuálně investuje do rozvoje svých společností a zároveň expanduje ve svých klíčových oblastech.
Do skupiny patří například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis.
Ve společnostech začleněných do skupiny CSG a v propojených společnostech pracuje více než 10 tisíc zaměstnanců. V roce 2023 dosáhly konsolidované tržby skupiny 1,73 miliardy eur. Hlavními průmyslovými odvětvími CSG jsou strojírenství, automobilový průmysl, železnice, letecký průmysl, obrana a výroba malorážové munice.
Díky silné proexportní orientaci lze produkty CSG nalézt na všech kontinentech.
Nová plnicí linka s automatickým podáváním ve VOP Nováky, nazývaná též šnekovačka, je důležitou součástí výrobního programu společnosti, jež patří k předním a strategicky významným výrobcům velkorážové munice. Doplňuje a rozšiřuje výrobní schopnosti společnosti. V první etapě budou linku ve VOP využívat na výrobu 122‑ a 120milimetrové munice pro tanky a minomety.
Ruku v ruce s investicemi a navyšováním výrobní kapacity dochází také k růstu počtu zaměstnanců ve společnosti, který bude dle plánů a nasmlouvaných zakázek pokračovat. Společnost VOP Nováky díky svému růstu přispěla k ekonomické transformaci Horní Nitry, kde došlo k útlumu důlního průmyslu. Deset procent jejích zaměstnanců jsou bývalí horníci z tamních uhelných dolů.
Navyšování produkce na Slovensku i v zahraničí
Společnost VOP Nováky je součástí MSM Group, slovenské větve skupiny Czechoslovak Group, a stejně jako další společnosti je součástí divize CSG Defence. A právě v oblasti výroby munice, jež je doménou MSM Group, dochází k největším investicím v rámci celé skupiny CSG. Tyto investice mají za cíl dosáhnout navýšení produkce, týkají se ale také transferu technologií a know‑how do zahraničí.
V současné době realizuje MSM Group investice do výroby v celkovém objemu dva a půl miliardy korun, v příštích třech letech plánuje investice ve výši dalších pěti miliard korun, z toho dvě miliardy korun v Řecku, kde investuje do modernizace a navýšení výrobních kapacit tamního producenta munice.
Na Slovensku je pro MSM Group důležité, aby byla co nejvíce soběstačná při výrobě munice. Její výrobu velmi ovlivňuje dodávka surovin. Kvůli přetrvávajícímu konfliktu na Ukrajině a obrovské poptávce je dodavatelský řetězec velmi napjatý. MSM Group proto investuje a realizuje projekty, které jsou spojené s navýšením výrobních kapacit.
Společnost aktuálně na Slovensku dokončuje investice z předchozích let. Jde o rozšíření výroby v závodu firmy ZVS Holding ve Snině a v Dubnici nad Váhom. ZVS Holding se zaměřuje zejména na produkci velkorážové a středorážové munice pro tanky, děla a raketomety i na výrobu minometných střel. Společnost ZVS Holding navíc v letošním roce plánuje navýšit počet zaměstnanců ze 486 na 700. Stává se tak jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. Nábor dalších pracovníků se plánuje i v roce 2025.
Prodloužení životnosti munice
Nedostatek munice na trhu pomáhá částečně řešit také prodloužení životnosti skladových zásob. Také této oblasti se MSM Group intenzivně věnuje. Již zmíněná společnost VOP Nováky disponuje technologií a know‑how, jež umožňuje prodloužení životnosti velkokalibrové munice.
„Technické prodloužení životnosti představuje unikátní řešení, jak zvýšit použitelnost a bezpečnost také starší skladované munice a navýšit tak možnost produkce,“ říká Zuzana Helbichová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva VOP Nováky. Společnost disponuje dlouholetými zkušenostmi a know‑how v oblasti revidování staré munice.
Ve VOP Nováky dokážou měsíčně zrevidovat až 18 tisíc kusů munice. Pracovníci ji rozeberou, vyčistí, vymění strategické komponenty a následně provedou fyzikální a chemické zkoušky. Životnost munice, která by jinak zcela ztratila hodnotu, se tímto procesem prodlouží o pět let.
Řešení společnosti VOP Nováky zaujalo i zástupce Evropské unie, kteří hledají způsoby, jak co nejefektivněji podpořit, zrychlit a navýšit kapacity výroby munice. Technické prodloužení munice už oslovilo další evropské země, které se o know‑how ze Slovenska zajímají. Kromě pomoci bránící se Ukrajině přispívá ke zvýšení bezpečnosti všech zemí v Evropě.
Stáhněte si přílohu v PDF
Investice do výroby pozemní techniky
Kromě společností MSM Group masivně investují také společnosti z divize CSG Defence, které se primárně věnují vývoji a výrobě pozemní techniky. Kopřivnická společnost Tatra Defence Vehicle (TDV), která se zabývá výrobou například obrněných vozidel Pandur a TITUS, ale také vyvinula a vyrábí pancéřované kabiny pro vozy Tatra s vysokou úrovní balistické ochrany, investuje více než 20 milionů korun do rozšíření lakovny, vybavení nebo rozšíření skladu. Přínosem investice je mimo jiné modernizace technologie, zvýšení efektivity nebo vyhovění legislativním požadavkům.
Společnost Excalibur Army, která se věnuje například výrobě samohybných houfnic, různých typů ženijních vozidel, ale také modernizaci tanků, dokončí letos v prosinci novou výrobní halu s administrativním zázemím ve Šternberku na Olomoucku. Do provozu bude uvedena začátkem roku 2025. V souvislosti s tím firma počítá s navýšením až o 200 zaměstnanců ve výrobě i administrativě.
„Zvýšená poptávka a objem podepsaných smluv plně vytěžují naše kapacity, které se snažíme v návaznosti na zasmluvněné plnění dále navyšovat. Výrobní kapacity společnosti rozšiřujeme ve stávajících prostorách ve výrobním areálu v Přelouči. V areálu Šternberk je v plném proudu výstavba nové montážní haly a administrativního zázemí,“ uvádí výkonný ředitel Excalibur Army Zdeněk Novobilský.
Text nevyjadřuje názor redakce
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Obrana a bezpečnost.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist