Jen do roku 2030 bude na dekarbonizaci v Česku z dotací k dispozici až jeden bilion korun, pocházející zejména z příjmů z emisních povolenek. Platí je například uhelné elektrárny, teplárny a průmyslové podniky za každou tunu vypuštěného oxidu uhličitého. „Česká republika ušla od roku 1990 velký kus cesty a zároveň má značný potenciál k dalšímu snižování emisí,“ uvedl Viktor Hanzlík, řídící partner McKinsey pro Česko a Slovensko, ke zprávě, která bude představena na Green Deal Summitu 2024.
Podle McKinsey má Česko do roku 2030 potenciál snižovat tyto emise o 3,6 procenta ročně, a v dalších letech až do roku 2050 dokonce o 11,3 procenta ročně. Zelenou tranzici ale zpomalují vysoké úrokové sazby, akcionáři, kteří tolik neinvestují v oblasti životního prostředí a klesající ceny energií.
Celá společnost musí provést zásadní změny v energetice, dopravě, průmyslu či výrobě a využívání vodíku a zachytávání oxidu uhličitého. Tento lidmi produkovaný skleníkový plyn, vznikající hlavně při spalování fosilních paliv, hraje zásadní roli ve změně klimatu a globálním oteplování planety.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist