Přibývá lidí, kteří chtějí i v důchodovém věku zůstat alespoň jednou nohou v práci. Podle dat Českého statistického úřadu pracovalo v Česku na konci druhého čtvrtletí letošního roku více než 550 tisíc lidí starších 60 let. To je oproti loňsku zhruba o 40 tisíc víc a oproti situaci před deseti lety téměř dvojnásobek. Fenomén zaměstnávání lidí v předdůchodovém a důchodovém věku zkoumala i agentura STEM/MARK a její studie ukazuje, že lidé ve věku 55+ poměrně často počítají s tím, že budou pokračovat v práci i v době nároku na důchod. Kariéru si tímto způsobem plánují prodloužit dvě pětiny dotázaných.
Demografický vývoj navíc ukazuje, že kategorie starších zaměstnanců bude hrát v příštích letech na pracovním trhu mnohem důležitější roli. Firmy i stát by se proto měly zajímat o to, jak tuto skupinu zaměstnanců udržet v práci a nabídnout jí odpovídající pracovní podmínky. „To, co lidi v důchodovém věku motivuje zůstat v práci, nejsou jen finance, ale také sociální a psychologické důvody. Odchod do důchodu je spojen s řadou strašáků, lidé nechtějí zůstat zavření doma a snaží se udržet si sociální kapitál a určitou mentální aktivitu,“ hodnotí výsledky průzkumu Jana Špolcová, zástupkyně ředitele agentury STEM/MARK. Důležitým faktorem je také to, že lidi jejich práce baví a mohou se v ní realizovat. Odchod z práce může naopak vést ke ztrátě sociálních vazeb a zhoršení jejich duševního i fyzického zdraví.
Amazon zavelel: Všichni povinně zpět na pět dní v týdnu do kanceláře. A jak jsou na tom české firmy?
Dominik Stroukal z Národní ekonomické rady vlády v debatě Hospodářských novin dodává, že ochota lidí pracovat v důchodovém věku má nezanedbatelný dopad i na veřejný rozpočet. „Každý člověk, který nepracuje, představuje velké náklady pro celou společnost a týká se to jak příjmů, tak výdajů,“ připomíná s tím, že o udržení starší generace v práci by měl proto usilovat i stát.
Hlavním motorem této proměny pracovního trhu ale mají být zaměstnavatelé. „Nezaměstnanost je dlouhodobě nízká a firmy si budou stále obtížněji hledat cestu k novým zaměstnancům. Buď to budou řešit zaměstnáváním zahraničních pracovníků, nebo se zaměří na nevyužité lidské zdroje v naší společnosti. Potenciál lidí takzvané stříbrné generace je tady obrovský, protože velká část z nich by pracovat mohla a nepracuje,“ říká Stroukal.
Zkrácený úvazek využijí i mladí
Zkušenosti se zaměstnáváním starší generace popisuje v debatě Michal Šmíd, generální ředitel českého Amazonu, kde právě zástupci této věkové skupiny tvoří asi dvacet procent pracovníků: „Mezi našimi zaměstnanci neděláme rozdíly, necílíme nábor na určitou věkovou kategorii,“ zdůrazňuje Šmíd. „Týmy jsou přirozeně promíchané a ve smíšených kolektivech se u nás potkávají starší s mladšími,“ dodává. Firma se také s nikým neloučí jen kvůli tomu, že dosáhl důchodového věku. „Pro nás se v tu chvíli nic nezmění. Pokud ten člověk chce u nás pracovat dál, jsme rádi. Když se rozhodne zkrátit si úvazek nebo odejít, tak mu to umožníme.“
Požadavek na třídenní nebo dvoudenní pracovní týden není u „přesluhujících“ zaměstnanců výjimkou. Důchod jim dovolí více odpočívat a věnovat se rodině nebo svým zájmům, pár dní v týdnu ale chodí do práce, aby si přivydělali a udrželi si kontakt s pracovním kolektivem. „Zkrácené úvazky nenabízíme jen seniorům. Využijí je také mladší kolegové, například kvůli péči o děti,“ pokračuje Šmíd.
Na druhou stranu se stává, že starší lidé někdy vnímají zkrácení úvazku negativně a berou ho jako znamení, že už na svou práci nestačí. „V Česku stále přetrvává určité kulturní stigma, podle kterého je normální pracovat na plný úvazek,“ všímá si Stroukal. Flexibilní přístup k zaměstnání, kde zkrácený úvazek umožňuje lidem různého věku a různých životních situací skloubit práci s rodinou a volným časem, se v českém prostředí prosazuje jen pomalu. „Česká společnost je obecně poměrně rezistentní vůči změnám,“ vysvětluje tento jev Špolcová.
Projevuje se to i na ochotě lidí učit se nové pracovní postupy a držet krok s nástupem moderních technologií. Ty mohou být podle účastníků debaty jedním z důvodů, proč se někteří starší zaměstnanci rozhodnou svou kariéru ukončit. Tváří v tvář rychlému vývoji technologií zkrátka podlehnou pocitu, že už se v profesním světě ztrácí, že už to „není pro ně“.
Ochota přizpůsobit se změnám
„Snažíme se tomu předcházet tak, že nastavujeme u všech postupů přívětivou komunikaci. Pracovníci si mohou všechno nanečisto vyzkoušet a jsou pak víc ochotní přizpůsobovat se změnám,“ představuje strategii Amazonu Šmíd. Ve věkově smíšených kolektivech probíhá vzdělávání a zaučování pracovníků vzájemně. Starší zaměstnanci zúročí své zkušenosti, mladší zase pomohou kolegům s používáním nových technologií. „Chceme dělat všechno pro to, aby naši lidé z firmy odcházet nechtěli,“ shrnuje Šmíd. Motivace v profesním životě nicméně zůstává i podle průzkumu STEM/MARK napříč různými generacemi podobná: prioritou je mzda, seberealizace a sociální vazby.
Podle Stroukala je do budoucna důležité pracovat s touto problematikou i systémově, aby lidé zbytečně neodcházeli do předčasného důchodu. Zvyšování hranice důchodového věku přitom není příliš efektivní. „Mnohem líp funguje, když se k tomu přistupuje odspoda a když jsou to zaměstnavatelé, kteří své lidi motivují v práci zůstat,“ dodává Stroukal.
Přispívá k tomu i pozitivní nastavení samotných zaměstnanců, kteří se celý život připravují na to, že budou pracovat i ve vyšším věku, neztratí kontakt s profesním prostředím a naučí se používat moderní technologie. To pak vede k tomu, že lidé vyššího věku pracovat chtějí, mají z toho radost a je to pro ně i ekonomicky výhodné.
Partnerem debaty je společnost Amazon.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist